Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Uyku Tarih’emi Karışıyor!!..

Ana Sayfa » Haber » Uyku Tarih’emi Karışıyor!!..
Uyku Tarih’emi Karışıyor!!..

Amerikan askeri savunma araştırmaları ajansı DARPA bilimadamlarınca geliştirilen bir ilaç uykusuzluğun yol açtığı vücut dengesizliklerini ortadan kaldırıyor. Burun spreyi formunda alınan Orexin A hormonu, tespit edilebilen bir yan etkisi olmaksızın uyku ihtiyacını ortadan kaldırıyor.
Maymunlar üzerinde yapılan laboratuar testlerinde, 36 saat boyunca uykusuz bırakılan maymun denekler, Orexin A hormonu verildiğinde, anlama ve dikkat testlerinde diğer maymunlarla aynı başarıyı sağlamayı sürdürdüler.
DARPA elbette öncelikle bunu yorulmayan ve uyku ihtiyacı olmayan askerler yaratabilmek için geliştirse de zamanla herkesin kullanımına açık hale gelmesi kaçınılmaz olacaktır.
Şimdiye kadar geliştirilen benzer ilaçlar bir süre sonra yüksek tansiyon ve dengesiz davranışlara yol açıyordu. Yeni ilaç ise beyin tomografisinde hiç bir anormallik yaratmıyor.
Birçok bilimadamının görüşüne göre aslında uyumak canlıların yaratılışından bu yana, gecenin karanlığının bilinmezliğinden kaynaklanan korkuyu bastırma ve enerjiyi verimli kullanma mekanizmasından başka birşey değil. Yapılan araştırmalar etraftaki tehdit unsurlarının azalmasıyla uyku saatlerinin azalması arasında bir benzerlik olabildiğini göstermiş. Insana sekiz saatlik uyku yeterken bu oran balinalarda beş, fillerde üç ve zürafalarda ise birbuçuk saat.
İnsanlar zaten günümüzün zorlaşan yaşam şartlarında uykuya daha az yer verir hale geliyor, kahve ve çay gibi yan etkileri olan uykusuzluk bastırıcı uyarıcı madde kullanımı giderek artıyor.
Hayatımızın üçte birini yani 25 yılı uyuyarak geçiriyoruz, burundan alınan bir doz “uyku” ile hayatımızı 25 yıl uzatmak fena bir fikir gibi görünmüyor…

Uyku Tarih’emi Karışıyor!!.. - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Miraç Kandili kutlandı

Miraç Kandili kutlandı 06 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Kamburluk kifoz laporoskopik cerrahi amsg veya ame mesajların Help kanalına gitmesin addonu Fennec yakında Android’e geliyor Sevgi nedir Kelebekğin Aşkı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır