Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Uzay Kenti Ankara!

Ana Sayfa » Teknoloji » Uzay Kenti Ankara!
Uzay Kenti Ankara!

Başkent, savunma sanayi projeleriyle birlikte uydu ve uzay merkezi konumuna gelecek

Memur kenti olarak nitelendirilen başkent, savunma sanayi projeleriyle birlikte uydu ve uzay merkezi konumuna gelecek. Ankara’da sürdürülen büyük ölçekli savunma sanayi projeleri ve yatırımları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ”Ankara Proje Tanıtım Toplantısında” yaptığı değerlendirmelerle yeniden gündeme geldi.

Başbakan Erdoğan’ın, Ankara’nın savunma sanayiinde uydu ve uzay merkezi konumuna yükseleceğini söylemesi üzerine gözler TUSAŞ ile ASELSAN’ın Başkent’teki yatırımlarına çevrildi. ‘Memur kenti’ olarak adlandırılan Ankara, savunma sanayi sektöründe yurt içi tasarım ve üretime verilen önem sayesinde artık geleceğin ”savunma sanayi kenti” olarak gösterilmeye başlandı. Türkiye’nin en büyük savunma şirketlerine ev sahipliği yapan kent, son yıllarda Türk savunma sanayiinde yaşanan büyük atılım ve gelişmelerde başrolde yer aldı. Savunma sektörünün cirosunun 2,73 milyar dolara; ihracatının 853,5 milyon dolara ulaşmasında en büyük pay, Ankara’da faaliyet gösteren savunma sanayi şirketleri ve yan sanayi kuruluşlarının oldu.

TUSAŞ’IN TESİSİ
Başbakan Erdoğan’ın TUSAŞ’ta kurulacağını belirttiği tesisin tam ismi ‘Uydu Montaj Entegrasyon ve Test Merkezi (UMET). TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, bu tesiste uluslar arası standartta uyduların fırlatılmadan önce montajının yapılarak entegrasyonunun gerçekleştirileceğini belirterek, ”Burası uzay koşullarının simüle edilerek daha yerde iken uydunun uzay koşullarında çalışacağından yüzde 100 emin olunmasını sağlayan bir seri testin gerçekleştirileceği, çok özel donanımlara sahip bir teknoloji merkezi olacak” dedi. Merkezde aynı anda iki ayrı uydunun üretimi ve testinin yapılabileceğini anlatan Dörtkaşlı, merkezde hem askeri hem de sivil uyduların entegrasyon ve testlerinin yapılabileceğini ifade etti. Dörtkaşlı, ”İlk olarak burada GÖKTÜRK serisi uydumuzun montaj ve testi gerçekleştirilecektir. Sivil uydu sistemleri olarak da öncelikli TÜRKSAT’ın bundan böyle ihtiyaç duyacağı haberleşme uyduları Türk mühendisleri tarafından geliştirilerek bu merkezde entegrasyon ve testleri yapılacaktır” diye konuştu. Merkezin proje hazırlıklarının tamamlandığını, yakında temelinin atılacağını ve 2012 yılı sonunda hizmete alınacağını ifade eden Dörtkaşlı, tesisin maliyetinin 100 milyon doların üzerinde olacağını sözlerine ekledi.

200 MİLYON DOLARA MAL OLACAK
Savunma sanayiinde en gelişmiş teknolojileri tasarlayarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) elektronik cihaz ve sistem ihtiyaçlarını karşılayan ASELSAN da Ankara-Gölbaşı’nda 200 milyon dolar yatırımla Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Tesisi kurma çalışmalarını sürdürüyor. Geçen yıl Hazine Müsteşarlığından kurulacak tesise ilişkin olarak 192,5 milyon lira tutarında Yatırım Teşvik Belgesi alan ASELSAN, söz konusu tesiste TSK’nın ihtiyacı olan hava savunma radarları, kara radarları, sinyal kesici jammer cihazları, mikrodalga modül ve çeşitli elektronik harp teçhizatlarının Ar-Ge, tasarım ve üretimini gerçekleştirecek. Tesiste ayrıca uçak ve helikopterlerin elekronik harp kendini koruma sistemleri de üretilecek. Yaklaşık 350 dönümlük alan üzerine kurulacak tesiste antent test kulelerinin, üretim hollerinin, binaların projelendirilme çalışmaları sürüyor. Yetkililer, Aselsan’ın halen Macunköy tesislerinde faaliyet gösteren radar ve elektronik harp ile ilgili gruplarında çalışan 700 kişinin, Gölbaşı’ndaki tesisin tamamlanmasıyla buraya taşınacağını, yeni tesis için ayrıca 400 yeni mühendisin istihdam edileceğini belirttiler. Radar ve Elektronik Harp Sistemleri Tesisinin 2013 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Uzay Kenti Ankara! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kelebek in REKLAMMERKEZİ70 Beslenme Nedir ? AKDEMİR DAY.TÜK.MAL.TİC.LTD.ŞTİ Megan Fox Çağla Kubat Resimleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır