Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Vizesiz Geçişin Meyvelerini Topluyor

Ana Sayfa » Haber » Vizesiz Geçişin Meyvelerini Topluyor
Vizesiz Geçişin Meyvelerini Topluyor

Türkiye ile Suriye arasında eylül ayında vize uygulamasının kaldırılması, Hatay‘da ilk etapta turizm alanında meyvelerini vermeye başladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yayladağı ve Reyhanlı ilçelerinde 2 gümrük kapısı bulunan Hatay‘a eylül ve aralık arasındaki dönemde 100 binin üzerinde Suriyeli geldi.

Hatay Turizm Derneği Başkanı Metin Kışlıoğlu, yaptığı açıklamada, vizesiz geçişin avantajlarının kentte hemen hissedildiğini, 4 ay gibi kısa sürede yabancı turist sayısının yüzde 50 oranında arttığını söyledi.

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, tarihi ve doğal güzelliklerine rağmen turizmden hak ettiği payı alamayan Hatay‘da kötü gidişin olumlu gelişmelerle sona ermeye başladığını ifade eden Kışlıoğlu, kentteki otellerin yüzde 90’a varan doluluk oranına ulaştığını kaydetti. Kentte 5 yıldızlı sadece 2 otel bulunduğunu, yatırımcıların gelişmelere paralel olarak gözlerini Hatay‘a çevirdiğini belirten Kışlıoğlu, aynı kalitede 2 otel daha yapılmasıyla ilgili projelerin tamamlandığını, inşaat çalışmasına başlanmasını beklediklerini söyledi.

Hatay‘da 35 otel bulunduğunu, 4 bin yatak kapasitesi olduğunu ifade eden Kışlıoğlu, şöyle konuştu:

?Kentimize vizesiz geçişle birlikte inanılmaz bir hareketlilik geldi. Vize uygulamasının kalktığı 4 aylık sürede otellerimizden lokantalarımıza ve alışveriş merkezlerimize kadar birçok yerde hemen her gün Suriyeli turistleri görür hale geldik. Tarihi ve turistik mekandan hava ulaşımına, günübirlik alışverişten deniz turizmine kadar Orta Doğu’nun ilgisini çekecek her potansiyele sahibiz. Burada yatırım yapan asla zararlı çıkmaz. Bunun için öncelikle 5 yıldızlı tesis sayısını artırmalıyız. Kentimizde 1r milyon turist hedefine ulaşabilmemiz için turizm yatırımlarına ağırlık vermemiz şart.?

Kentteki otel işletmecileri de vizesiz geçişle doluluk oranlarının arttığını, bunun daha da hareketlenmesini beklediklerini kaydetti.

TÜRKÇE BİLEN ELEMAN TERCİHİ

Titus Turizm Müdürü Mehmet Ali Barutçu da vizesiz geçişle birlikte Suriye ile Türkiye arasındaki turların sayısının arttığını söyledi.

Türk turistlerin Suriye’yi merak etmesinin yanı sıra alışveriş için tercih ettiğini ifade eden Barutçu, ?Vizesiz geçişle birlikte iki ülke arasındaki giriş çıkışlar önemli oranda arttı. Suriyeli esnaf da vize uygulamasının kaldırılmasıyla artan Türk müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek için Türkçe bilen eleman çalıştırmaya başladı? dedi.

Suriyelilerin de Türkiye’yi deniz, güneş, kum, yayla ve kaplıcanın yanı sıra eğlence yerleri için tercih ettiğini belirten Barutçu, iki ülke arasında turizm alanında daha fazla gelişme yaşanmasının beklendiğini, bunun için yatırımlara hız verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Vizesiz Geçişin Meyvelerini Topluyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Demi Moore ANKARA KABLO SAN TİC LTD ‘Cüce gezegen’ renk değiştiriyor Hayat bana Borçlusun Macera mı? Güven mi? Çeşitli koca tipleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır