Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Westerwelle ‘AB’ için Geliyor

Ana Sayfa » Haber » Westerwelle ‘AB’ için Geliyor
Westerwelle ‘AB’ için Geliyor

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin Türkiye ziyareti bugün başlıyor. Gündemde Türkiye’nin AB süreci var.

Türkiye’den sonra Körfez ülkelerini ziyaret edecek Westerwelle’nin bu ülkelerdeki gündemi ise Afganistan ve Yemen olacak.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin Körfez ülkelerini kapsayan gezisinin ilk durağı Türkiye olacak. Görüşmelerin odağında Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin yer alması bekleniyor. Türkiye’nin ardından Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret edecek olan Westerwelle, Pazartesi günü Almanya’ya geri dönecek. Bakanın gezisi süresince Afganistan ve Yemen gibi son dönemde uluslararası alanda öne çıkan konuların da gündemde yer alması bekleniyor.

WESTERWELLE’NİN GÜNDEMİ YOĞUN

Westerwelle, daha önce İsrail’i ve Filistin bölgesini ziyaret etmişti. Ortadoğu sorunu Westerwelle’nin bu gezisinin de önemli gündem maddelerinden biri. Ayrıca, Afganistan, İran’la yaşanan nükleer gerginlik, terörizmle mücadele ve Yemen’le ilgili son gelişmeler de Westerwelle’nin bu gezide ağırlık vereceği konular arasında sayılıyor. Bakan, özellikle 28 Ocak’ta Londra’da yapılacak Uluslararası Afganistan Konferansı konusundaki açıklamaları dolayısıyla son dönemde tepki toplamıştı. Konferansta sadece Afganistan’a ek asker gönderilmesi konusunun ele alınması halinde, konferansı boykot edeceğini açıklayan Westerwelle, daha sonra geri adım atarak ülkede sivil çözümlerin desteklenmesi gerektiğini belirtti: “Ben hiç bir tehditte bulunmadım, siyasi açıdan geniş ölçekli bir girişim oluşturulması gerektiği mesajını verdim. Afganistan’daki askeri varlığımızın, ancak sivil imarın desteklenmesi, güvenliğin iyileştirilmesiyle başarıya ulaşabileceğine inanıyorum. Ülkenin sivil inşası merkezî rol oynamalı. Yani söz konusu olan Afganistan’ın kendi güvenliğini sağlayabilecek düzeye gelmesi ve ekonomik gelişme kaydetmesi. Ben Afganistan’da siyasi çözümden yanayım.”

YEMEN ZİYARETİ PROGRAMDA YOK

Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, siyasi hedefler üzerinde anlaşmaya varılmadan, Afganistan’daki askeri birliklerin sayısının artırılması tartışmalarına girilmesine karşı olduğunu vurguladı ve “Konu, Afganistan’ın bazı bölgelerinde sorumluluğun yerel güvenlik güçlerine devredilmesi sürecine bu yıl başlayabilmek. Eğer bu adımı atabilirsek, gelecek dört yıl içinde birliklerin çekilmesini değerlendirmeye alabileceğiz, zaten amacımız da bu” dedi.

Alman Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andreas Peschke, Yemen’le ilgili son gelişmelerin de bakanın gündeminde olduğunu, ancak bakanın Yemen’e ziyarette bulunmayı planlamadığını açıkladı. Noel’de bir Amerikan yolcu uçağını havaya uçurma girişimi başarısızlıkla sonuçlanan Nijeryalının, El-Kaide üyesi olduğu ve Yemen’de eğitim gördüğü iddiaları gözleri Yemen’e çevirmişti.

SPD’DEN YEMEN YORUMU

ABD’nin Yemen’de El Kaide hedeflerine karşı bir askeri operasyona girişip girişmeyeceği sorusu son günlerde gündemi meşgul ediyor. Almanya’da anamuhalefetteki Sosyal Demokrat Parti‘nin dış politika sözcüsü Rolf Mützenich de, Amerika Birleşik Devletleri’nin Yemen’e kısa bir süre içinde askeri müdahalede bulunabileceği endişesini dile getirerek, bunun yarardan çok zarar getireceğine dikkat çekti. Mützenich, “Amerikan askeri birliklerinin bu bölgede halk tarafından pek hoş karşılanmadığını ve hükümetlerin de bu nedenle zor durumda kaldığını biliyoruz. Bu, konunun bir boyutu. Diğer boyutu ise, teröristlere karşı mücadelede, ki bunlar bence ‘suçlu’ kategorisine de giriyor, polis ve gizli servis gibi yöntemler daha iyi sonuç getirecektir. Askeri yöntemlere başvurmanın onları daha da güçlendirdiği kanısındayım” şeklinde konuştu.

Westerwelle’ye gezisine iş dünyasından çok sayıda temsilci de eşlik edecek. Alman işadamları, gezinin özellikle Körfez ülkelerinde yatırım olanaklarını artırmasını ve yeni iş bağlantıları kurulmasını umuyor.

Westerwelle ‘AB’ için Geliyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Kelebek Giriş miyom hakkında biligiler Sibel Tüzün Hava ve Solunumla Bulaşan Hastalıklar spamfilteri temizlemek için Explorerde ciddi açık

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır