Üye Ol: | Giriş | Kayıt | Kayıp Şifre |

You Are Here: Home » IRC » iRc Helpserv Kullanımı

– HelpServin kelime anlamı  yardım servisi  olup servisler tarafından bu anlamı tamamı ile sağlanmaktadır.
– Kelime anlamından da anlıyacağımız gibi, bu servis; services komutları hakkında bilgi sahibi olmamız için vardır.
– Yardım esnasında, yardım istenilen komut hakkında önbilgi verip; komutun kullanımını gösterilir.
– Helpserv olarak geçen bu servisi, aslında biz servislerin yanında  help  parametresi olarak kullanıcağız.
– Services help parametresi ile; tüm services komutları hakkında bilgi sahibi olabiliriz.

Komut kullanımı:  /services(nickserv,chanserv..) help komut alt-kümesi(opsionel)  şeklindedir.

* /Services şeklinde geçen kısma, herhangi bir servicesimizi ekliyoruz. mesela; chanserv,nickserv,memoserv..

* Help şeklinde görünen kısım, bizim yardım almak için kullanıcağımız araçtır. O parametre belirtilen services komutunun ardından mutlaka gelmelidir.

/services help  şeklinde kullanılan bir komut, services hakkında bilgi vericektir. Alt dallarını vs göstermeden yüzeysel olarak geçicektir.

* Komut yazan kısma herhangi bir services komutu ekliyoruz. Ekliyeceğimiz komut başta yazdığımız servicese bağlı olmalıdır. Services kısmına  chanserv  yazıp komut kısmına  recover  yazarsak olmaz. Komut geçersiz olur.

* alt-kümesi yazan kısımda opsionel olarak eklenilebilinir. Buna örnek vericek olursak; Nickservin set komutunun alt kümesi olan kill komutunu gösterebiliriz. Yukarıda belirttiğim gibi buda; istanilen yardım ile services bağıntılı olmalıdır.

Not: /services help commands komutununu ; servicese bağlı olan alt dalları listelemek için kullanılır.

Şimdi HelpServi biraz daha açalım.

Helpserv Help : Bu servicesin yardım listesi ingilizce olup, yardım alabileceğiniz servicesleri listeler.

/helpserv help  komutunu uyguladığımızda; karşımıza 3 tane services çıkıcaktır. Chanserv, Nickserv ve Memoserv.
Alt dalı veya herhangi bir kullanım alanı olmadığı için;
/helpserv help commands  komutunu kabul etmiyecektir.

Helpserv help komutunu uyguladığımızda karşımıza çıkan servislere bir göz atalım şimdide.

NickServ Help: Nick için gerekli ayarlamaları yapan nickserv ve nickserve bağlı olarak onun alt dalları hakkında yardım almak için kullanılır. Komutların kullanımı, komutlar hakkında gerekli bilgiler bu menüde belirtilir.

Örnek:/ns help
Açıklama: Bu komutu uyguladığımızda helpservicesimiz bize nickserv hakkında bilgi vericektir. Alt küme belirtilmediği için yardım alanı sadece nickserv komutunun işleyişi, komutun anlamı ve komuta bağlı diğer komutları listeleme şekillri yardım menüsünde yer alıcaktır.

Örnek: /ns help SET
Açıklama: Yukarıdaki komutu uyguladığımızda; helpservicesimiz bize bu sefer nickservin bir alt kümesi olan set komutu hakkında bilgi verip, komutun uygulanış şekli ve alt dallarını listelicektir.

Örnek: /ns help set HIDE
Açıklama: Bu sefer ise, yardım almak istediğimiz komutumuz; nickservin alt kümesi olan  set  komutunun bir parametresi olan  hide  komutudur. Hide komutu hakkında bilgi, komutun kullanımı ve komut hakkındaki bilmemiz gerekenler çıkıcaktır karşımıza.

Not: Nickserve bağlı olan ana maddeleri listelemek için  /ns help commands  komutunu kullanabilirsiniz.

Chanserv Help: Sunucu üzerindeki kanallar için belli başlı ayarlamaları yapan chanserv ve chanserve bağlı olarak onun alt dalları hakkında yardım almak için kullanılır. Chanserve bağlı olan komutların kullanımı, komutlar hakkında gerekli bilgiler bu menüde yer alır.

Örnek: /cs help
Açıklama: Bu komutu uyguladığımızda helpservicesimiz bize chanserv hakkında bilgi vericektir. Alt küme belirtilmediği için yardım alanı; chanserv komutunun işleyişi, komutun anlamı ve komuta bağlı diğer komutları listeleme şekillri yardım menüsünde yer alıcaktır.

Örnek: /cs help INFO
Açıklama: Bu komutu uyguladığımızda; helpservicesimiz bize Chanservin bir alt dalı olan  INFO  komutu hakkında bilgi vericektir. INFO komutunun kullanımı, komut hakında bilmemiz gerekenler yardım menüsünde karşımıza çıkıcaktır.

Örnek: /cs help set FOUNDER
Açıklama: Bu komutu uyguladığımızda; chanservin alt dalı olan set parametresine bağlı olan  founder  komutu hakkında bilgi verilecektir. Founder komutunun kullanımı, komut hakkında bilmemiz gerekenler; bu menüde gösterilicektir.

Not: Chanserve bağlı olan ana maddeleri listelemek için  /cs help commands  komutunu kullanabilirsiniz.

MemoServ Help: Bize bırakılan notlarlar hakkında yapılabilecek işlemler, not göndermek ve memoserve bağlı olarak çalışan diğer komutlar hakkında bilgi yardım almak için kullanılır. Memoserve bağlı olan komutların kullanımı, komutlar hakkında bilgiler bu menüde yer alır.

Örnek: /ms help
Açıklama: Bu komut bize memoserv hakkında bilgi vericek; alt dallarına ulaşma yolları, komutun işleyiş mekanizması bizlere sunulucaktır.

Örnek: /ms help SEND
Açıklama: Bu komutu uyguladığımızda; helpservicesimiz bize Memoserv komutunun alt dalı olan  send  komutunun kullanımı, komutun ne işe yaradığı ve komuta bağlı olan diğer parametreler bizlere sunulucaktır.

Örnek: /ms help set FORWARD
Açıklama: Bu komutu uyguladığımızda; Memoserv komutunun alt dalı olan set parametresine bağlı olan  forward  komutu hakkında bilgi verilicektir. Komutun işleyiş mekanizması, komuta bağlı olan parametreler ve komut hakkında bilmemiz gerekenler bu menüde yer alıcaktır.

Not: Memoserve bağlı olan ana maddeleri listelemek için  /ms help commands  komutunu kullanabilirsiniz.

Sende Yorumla

Yapmalisin Girildi to post comment.


Copyright © 2011 Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi Telif Hakları tanımlıdır. Site içeriği izinsiz olarak yayınlanamaz.
RSS Abonelik · Mesajlar Yorumlar · Site Tasarım: Wordpress Alt Yapısı Kullanılmıştır. Düzenleme adpfm.ca
KelebekList