Üye Ol: | Giriş | Kayıt | Kayıp Şifre |

You Are Here: Home » Haber » Kömür karası gezegen

TrES-2b

TrES-2b gezegeniyle ilgili yapılan bu keşif, bilim insanlarını oldukça şaşırttı…

İngiliz Kraliyet Astronomi Derneğinin Monthly Notices dergisindeki habere göre, Kepler teleskobuyla incelenen TrES-2b, üzerine düşen ışığın yüzde birinden azını yansıtıyor.

Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezinde görevli bilim adamı David Kipping, TrES-2b’nin ışığı, “siyah akrilik boyadan” bile daha az yansıttığını belirtti.

Bilim adamları, gezegenin atmosferinde titan oksit, potasyum veya sodyum gibi ışığı absorbe eben kimyasalların gaz formunda bulunduğunu tahmin ediyor.

Ancak bu maddelerin varlığı da Dünya’nın yer aldığı güneş sistemindeki tüm gezen ve aylardan daha karanlık olan TrES-2b’nin sırrını çözmeye yetmiyor. Princeton Üniversitesinde görevli bilim adamı David Spiegel, TrES-2b’nin neden bu kadar “alışılmamış derecede” karanlık olduğunu bilmediklerini söyledi.

Yaklaşık Jüpiter büyüklüğündeki gezegen, Dünya veya Mars gibi taştan değil, gazdan oluşuyor. TrES-2b, Güneş’e benzeyen “GSC 03549-02811” yıldızının etrafında dönüyor ve Dünya’dan yaklaşık 750 ışık yılı uzaklıkta.

Dünya’nın Güneş’e mesafesi 150 milyon kilometreyken TrES-2b’nin “GSC 03549-02811″e uzaklığı sadece beş milyon kilometre, gezegenin atmosferindeki sıcaklık da 1000 santigrat derece.

Sende Yorumla

Yapmalisin Girildi to post comment.


Copyright © 2011 Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi Telif Hakları tanımlıdır. Site içeriği izinsiz olarak yayınlanamaz.
RSS Abonelik · Mesajlar Yorumlar · Site Tasarım: Wordpress Alt Yapısı Kullanılmıştır. Düzenleme adpfm.ca
KelebekList