Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

adana

Ana Sayfa » Haber » adana
adana

Tarihte Truva olarak bilinen uygarlık Yunanlılar tarafından yağmalandığında oradan kaçan Kralın oğlu Clisis’in(Kilikya) Adana’yı, Mopheus’un da Misis’i kurduğu rivayet edilir. Hititler, Fenikeliler, Lidyalılar,Likyalılar, Asurlar, Romalılar(Antonius ve Kleopatra bir dönem bu bölgede yaşamıştır), Büyük İskender (İskender ve Pers kralı Darius arasındaki ünlü İsos savaşı Şehrin güneyindeki İssos ovasında yapılmıştır ve Pers İmparatorluğu yıkılmıştır.), Bizans, Eyyübiler, Emeviler,Abbasiler, Moğollar (Cengiz Han ve Timur), Selçuklular, Memlukler (Kölemenler),Ramazanoğulları ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğu şehri yöneten en önemli uygarlıklardır.

Adana il merkezi, Akdeniz Bölgesi’nde Çukurova’nın ortasına, verimli topraklar üzerinde, Seyhan Nehri’nin iki yakasında kurulmuştur. İl merkezinin kuzeyindeki dağlık alanlar boşken verimli ovaların yerleşim yeri olarak kullanımı, il tarım ve sanayisi için kayıptır. Bu sorun, Adana’nın çarpık kentleşme sorunun temelinin oluşturmaktadır.

Bölgeye hakim Akdeniz İklimi’nin etkisiyle Adana’da yazları sıcak, kışları ise ılıman ve yağışlı geçer.

adana - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

FBI18 Aralık 2009

Adana şuan gerçekten çok gelişmiş ve büyük bir il durumuna gelmiştir. İçinde kaybolmamak elde deil.. Şehir planı ve yapılanmasıda çok iyi..

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Erken ergenlik durumu En büyük kuş hangisidir ? AKYILDIZ AMBALAJ ORTA KULAĞIN ÇIKIŞ BAROTRAVMASI Facebook, Japonya`da kan kaybediyor Hidrastis

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır