Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Afyonkarahisar’ın iki ünlüsü tescillendi

Ana Sayfa » Haber » Afyonkarahisar’ın iki ünlüsü tescillendi
Afyonkarahisar’ın iki ünlüsü tescillendi

afyon

Ticaret ve Sanayi Odası’nın başvurusuyla Afyonkarahisar mermeri ve kaymağının tescillendiği bildirildi.

Böylece Türkiye’de toplam 115 coğrafi işaretin 6’sı Afyonkarahisar’dan oldu. Daha önce de Afyonkarahisar sucuğu, pastırması, Bayat kilimi ve Çay vişnesi menşe adı almıştı.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO)n’dan yapılan yazılı açıklamada, TPE 114 tescil no ile Afyon mermeri ve 115 tescil no ile de Afyonkarahisar kaymağının coğrafi menşe adı aldığı belirtildi. Afyonkarahisar sucuğu, pastırması, mermeri ve kaymağı başvurularının ATSO tarafından yapıldığı belirtilen açıklamada Afyonkarahisar lokumu ve kaymaklı şekeri başvurularının da halen sonuçlanmayı beklediği ifade edildi.

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, coğrafi işaretlerin belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösterdiğini söyledi. Coğrafi işaretin, taşıdığı ürüne güveni artırdığını belirten Serteser, aynı zamanda sürdürülebilir kaliteyi de sağladığını aktardı. Serteser, konu hakkında şunları söyledi: “Tescilin sağladığı korumadan öncelikli olarak yararlanma ve malı daha pahalıya satma imkanına sahip olurlar. Coğrafi işaretler, menşe adı ve mahreç işareti olarak ikiye ayrılmıştır. Menşe adı, bir ürünün coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre, alan, bölge veya çok özel durumlarda ülkeden kaynaklanmasını belirtir. Bütün veya esas nitelik veya özellikleri bu yöre, alan veya bölgeye özgü doğa ve beşeri unsurlardan kaynaklanmasındandır. Üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tümüyle bu yöre, alan veya bölge sınırları içinde yapılması durumunda ‘menşe adını’ belirtir. Bu ürünler ait oldukları bölge dışında üretilemezler, çünkü ürün niteliği ancak ait olduğu yöre içinde üretildiği takdirde kazanır.”

Serteser, mahreç işaretinin de bir ürünün coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre,alan, veya bölgeden kaynaklanması ile beraber belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri itibariyle bu yöre, alan veya bölge ile özdeşleşmiş olmasının şart olduğunu söyledi. Serteser şöyle devam etti: “Ancak üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinden en az birinin belirlenmiş yöre, alan veya bölge sınırları içinde yapılması, o yöreden kaynaklanması şartı ile, yöre dışında üretilmesi de olanaklıdır. Bu ürünlerin nitelikleri, kalitesi, ünü ve diğer özellikleri belirli bir coğrafi yere ait doğal hammadde ya da beşeri unsurlara dayalı işlemlerden kaynaklanan özellik taşır.”

 

(CİHAN)

Afyonkarahisar’ın iki ünlüsü tescillendi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

FBI25 Temmuz 2009

Tescillenmesi iyi oldu.. Gerçi bizde sistem bayağı geç işlediği için kaç zamandan sonra anca tescillenebildi :)

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

UnrealIRCd Shell Bilgi Modulu Zona hakkında bilinmesi gerekenler Üstün Kadın İstemez; ERKEKLER.. quote Linux’un simgesi niçin penguen Meg Ryan Türkiye’de

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır