Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Arama Motorları, Çalışma Prensipleri Nedir ve Nasıldır ?

Ana Sayfa » Kelebek Destek » Arama Motorları, Çalışma Prensipleri Nedir ve Nasıldır ?
Arama Motorları, Çalışma Prensipleri Nedir ve Nasıldır ?

Arama Motorları Sonuçlar Arasındaki Sıralandırmayı Nasıl Yaparlar

Favoriniz olan bir crawler da bir kelime arayın. Genellikle milyonlarca sayfa arasında bir arama yapar ve aramanıza uyan sonuçları getirir. Hatta bu sonuçlar bir sıraya dizilir ve en uygun olanlar ilk sıralarda gösterilir.

Elbette ki arama motorları her zaman doğruyu bulamazlar. Bazen hiç alakası olmayan bir site de ilk sıralarda yer alabilir. Ama bu konuda arama motorlarının hakkını verip inanılmaz bir iş yaptıkları kabul etmek gerekir.

Arama motorları bu işlevi görürken bir algoritma kullanırlar. Ama her arama motorunun algoritması ticari sır olarak saklanır. Gene de temel olarak aşağıdaki kuralları kullanırlar:

Sayfanın Html başlığında aranılan kelimenin olduğu web siteleri arama motorlarına göre konu ile daha ilgili olarak görünürler.

Aranılan kelimenin sayfanın en üstündeki ana başlıkta ya da ilk birkaç paragrafta geçtiği siteler konu ile daha ilgili görülürler. Çünkü buralarda bu kelimeyi kullanmış sitelerin içeriği de büyük ihtimalle bu konuyla ilgilidir. Kelimelerin kullanılma sıklığı da çok önemlidir. Arama motorların diğer kelimelere göre aranılan kelimenin ne kadar sıklıkla geçtiğini analiz eder. Daha sıklıkla bu kelimeyi kullanmış siteler diğerlerine göre konu ile daha ilgili olarak değerlendirilirler.

Arama motorları bu kurallara bir yere kadar uyarlar ama her arama motorunun bu temel özelliklere bağlı olan sihirli bir yöntemi vardır ve bu gizli tutulur. Bu yüzdendir ki aynı arama farklı arama motorlarında farklı sonuçlar getirir. Arama motorları sıralamada üstlere çıkmak için sayfalarında hedef kelimeleri örneğin 100?lerce defa tekrarlamış olan siteleri fark eder ve bunu spam olarak değerlendirerek onları indexlerinden çıkarır.

Sayfalarının birbirlerine link vermelerine bakarak bir sıralama yapmak anlamına gelir. Örneğin Yahoo?nun kategorilerine girerseniz buradan iyi bir not alırsınız demektir. Ya da Britney Spears ile ilgili bir siteniz var ve Britney Spears?ın resmi sitesinden size bir link verilmişse bu da çok çok iyi bir puan alabileceğinizi gösterir. Ayrıca bir Britney Spears siteniz varsa, sitenizden Britney Spears?ın resmi sitesine link vermek sizin konu ile gerçekten ilgili olduğunuzu gösterir ve bu da puanınızı arttırır. Aynı şey diğer konularla ilgili bir siteniz olduğunda da geçerlidir. Arama motorlarında hedef kelimelerinizle yaptığınız aramalarda çıkan ilk 10 siteden seçtiklerinize link vermeniz güvenilirliğinizi ve konuyla olan ilginizi arama motorlarının gözünde arttırır. Burada önemli olan size çok sayıda link değil önemli sitelerden nitelikli link verilmesidir. Özellikle de hedef kelimenizin aramalarında çıkan ilk 10 site tarafından.

Arama sonuçlarına bakarak da link analizine gidebilirler. Örneğin bir kelime ile yapılan aramalarda çıkan sonuçlar içinde yukarı sıralarda bulunan bir site çok az tıklanıyor ama daha aşağıda olan bir site ona göre daha çok tıklanıyorsa bu yolla o aşağıdaki sitenin daha ilgili olduğuna karar verip yukarıdaki sitenin sıralamasını değiştirirler. Bu yapay linkler oluşturarak sitelerini üst sıralara çıkaran webmasterları önlemek için yapılan bir uygulamadır.

Arama Motorları, Çalışma Prensipleri Nedir ve Nasıldır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

bARbAR04 Mayıs 2009

Farkı KELEBEK ile yaşamak budur işte. Hazırlayan arkadaşların yüreğine sağlık sağolun.

DarkeLf08 Mayıs 2009

Hazırlayan arkadaslara tskler ederız.Emeklerınıze saglık

http://www.kelebekforum.com

MesqeN11 Mayıs 2009

Arama motorları biLe yalan söyliyor bazen:)

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kelebek Giriş

Kelebek Giriş 27 Ocak 2010

Kelebek Bul

Kelebek Bul 27 Ocak 2010

Kelebek in

Kelebek in 27 Ocak 2010

Kelebek Download

Kelebek Download 27 Ocak 2010

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi DEMİRTAŞTAN SÜPÜRGECİLİK LTD. ŞTİ. Maden Kazaları ve Meslek Hastalıklarının Azaltılması Binbir Gece Masalları Tifo Can sıkıntısı öldürüyor! Hülya’yı Ti’ye Aldı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır