Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Arama Motorları, Kayıt İpuçları

Ana Sayfa » Kelebek Destek » Arama Motorları, Kayıt İpuçları
Arama Motorları, Kayıt İpuçları

Arama Motorlarına Yerleşme İpuçları
Arama motorlarında yaptığınız bir arama genellikle binlerce ya da milyonlarca sonuç getirir. Çoğunlukla ilk sayfada sadece ilk 10 uygun sonuç görüntülenir.

Genellikle web sitesi olan herkes ilk 10?da görünmek ister. Arama sonucunda büyük ihtimalle aradığını ilk 10?da bulacak olan kişi 11 ya da daha sonra listelendiyseniz size hiç ulaşmadan aramasını sonlandırabilecektir. Peki nasıl üst sıralarda yer alacaksınız? İşte cevaplar aşağıda:
Anahtar Kelimeler

Bunlar sitenizi arayacak kişilerin arama esnasında kullanacakları kelimelerdir. Örneğin pul koleksiyonu ile ilgili bir siteniz varsa muhtemelen insanlar ?pul koleksiyonu? kelimelerini kullanarak arama yaparlarsa sitenize ulaşmalılardır. Bu durumda bu kelimeler sizin hedef kelimelerinizdir. Sitenizdeki her sayfanın ayrı bir hedef kelimesi olmalıdır. Örneğimizden devam edecek olursak pul tarihini anlattığınız bir sayfanız varsa bunun da hedef kelimeleri ?pul tarihi? olabilir.

Seçeceğiniz kelimeler mutlaka 1?den fazla olmalıdır. Çünkü örneğin ?pul? kelimesi için çok fazla rekabet olacaktır ve boş yere bir mücadeleye gireceksiniz demektir. Bunun yerine ?pul koleksiyonu?nu kendinize hedef alırsanız hem hedef kitlenize ulaşmış olur, hem de daha fazla ziyaretçi çekmiş olursunuz.

Hedef Kelimelerinizi mutlaka sayfanın en kritik yerlerine koymayı unutmayın. Kelimelerinizi öncelikle Html başlığına koymalısınız. Ayrıca sayfa başlığında ve eğer mümkünse ilk birkaç paragrafta da kullanın. Aynı zamanda spam yoluna kaçmadan mümkün olan yerlerde de hedef kelimelerinizi kullanın.

Site dizaynında tablo kullanıyorsanız arama motorları sitenizi sizin gördüğünüz gibi görmeyebilir. Örneğin sağ tarafta bir menünüz varsa ve siz bunun yanına ilk paragrafı yazmışsanız ve bunları bir tablo içine almışsanız sizin normal olarak beklentiniz önce ilk paragrafınızı görmesidir. Ama arama motorları sitenizi en eski browserla ziyaret eden bir ziyaretçi gibidir. Bu yüzden de büyük bir ihtimalle sağda bulunan menüyü önce, ilk paragrafı ise sonra görüntüler ve bu da sizin ilk paragrafa yazdığınız hedef kelimelerinizin sayfanın daha altına düşmesine neden olur. Böyle bir dizaynla bunu çözmenin herhangi bir yolu yoktur. Ama bu sebepten tablo kullanmayı asla bırakmayın çünkü tablolar site dizaynının en önemli elementidirler. Aynı etkiyi javascriptler de yapar. Bu yüzden mümkün mertebe javascript kullanacaksanız bunları sayfanın altlarında kullanın.
Link Oluşturma

Arama motorları genellikle sıralama algoritmalarında link analizlerine de yer verirler.

Sizin hedef kelimelerinizde ilk 10?da çıkan sitelerde link değişimi, forumlarında site adresinizi belirtmeniz, ziyaretçi defterlerinde site adresinizi belirtmeniz gibi yollarla linkinizin bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Bu sizin konu ile ilgili olduğunuzu ve o arama motorunun en çok güvendiği 10 site tarafından da güvenilir bulunduğunuzu gösterir.

Bunun yanında o siteler ilk 10 sırada çıktıklarından büyük bir ihtimalle zaten iyi bir ziyaretçi sayısına ulaşmışlardır ve bu sitelerde linkinizin bulunması aynı zamanda o sitelerden size ziyaretçi gelmesi anlamına da gelir.
Meta Tags

Meta tagler sihirli bir yol değildir ve birçok arama motoru bunlara dikkat etmez. Ama gene de bunları sayfalarınızda bulundurmanız yararınızadır. 3 temel ve önemli meta tag vardır ve bunların dışında kalanları kullanmanın pek de bir önemi yoktur. Bu 3 temel meta tag şunlardır:

Title

Bu aslında tam olarak bir meta tag değildir ama gene de bu başlık altında incelemek yararlı olacaktır. Buraya yazdığınız herhangi bir cümle browserların üst bölümünde ve arama motoru sonuçlarının başında görünür. Bu yüzden de hedef kelimelerinizin burada geçmesi çok önemlidir. Bunun yanında buraya yazacağınız cümle, sayfanız sık kullanılanlara eklendiğinde de görünür.

Bu tag?e yazacağınız kelimeler çok dikkat etmelisiniz. Çünkü bu tag tüm sayfanıza bedeldir. Arama motorları öncelikle bu tage bakarak arama sonuçlarını görüntülerler. Başlık yazarken kelimelerin yerleri de önemlidir. Örneğin başlığın başına hedef kelimelerinizi yazarsanız bu çok daha iyi olur. Ayrıca şirket adınız yerine hedef kelimelerinizi kullanmanız size daha yararlı olacaktır. Çünkü McDonalds gibi tanınmış bir marka değilseniz büyük ihtimalle insanlar şirketinizin ne olduğuyla değil aramak istedikleri konuyla ne kadar ilgili olduğunuza bakacaklardır. Çok isterseniz başlığın sonuna şirketinizin ismini yazabilirsiniz.

Peki ya 1-2 kelimeden fazla hedef kelimeniz varsa. Buna örnek olarak cm hakkında bir siteniz var diyelim. Bu durumda hedef kelimeleriniz ?championship manager? ve ?cm? olacaktır. Bu konuda üzülmenize gerek yok. Çünkü arama motorları aslında 60 ila 150 karakter arasında yazdıklarınızı görüntüler. Yani en çok önem verdiğiniz hedef kelimeyi başa diğerlerini sona ekleyerek başlık oluşturabilirsiniz. Örneğin ?Championship Manager 4 ? Cm 4? gibi bir başlık yeterli olacaktır.

Title?da hedef kelimelerinizden birini tekrarlarsanız bu yararınıza olacaktır. Ama birden fazla tekrarlamaktan ya da tekrarlanan kelimeleri yanyana yazmaktan kaçının.

Bunun yanında title taginin altına
Description

Bu meta tagı destekleyen crawlerların sitenizin altına yazabileceği bir açıklamadır. Desteklemeyen crawlerlar ise sitenizin ilk 1 ya da 2 cümlesini site açıklaması olarak görüntülerler.

Buraya yazacağınız açıklama hem bu tagı destekleyen arama motorlarında görüntülenmesini sağlar hem de eğer iyi bir açıklama yazdıysanız bunu dizinlere başvururken de kullanabilirsiniz.

Keywords

Bu tag hemen hemen tüm crawlerlar tarafından kullanılmaz ama bazıları tarafından da kullanılır. Özellikle Altavista için önem taşımaktadır.

Bunun çalışma mantığı şu şekildedir. Örneğin eğer pul koleksiyonu ile ilgili bir siteniz varsa ve sayfa içinde muhtelif yerlerde ?pul koleksiyonu? kelimelerini kullandıysanız, bunu keywords tagine de yazmak sitenizin daha üst sıralarda çıkmasını sağlayabilir. Tabii bu durum sadece bunu destekleyen arama motorları için geçerlidir. Ama eğer sayfanızın hiçbir yerinde ?pul koleksiyonu? kelimesini kullanmamışsanız, bunu keywords tagi içine yazmanız size bir avantaj sağlamaz.

Arama Motorları, Kayıt İpuçları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

bARbAR04 Mayıs 2009

KEBELEK GEN TR Her konuda yanımızdadır. Emeğinize sağlık teşekkürler.

FBI07 Mayıs 2009

arama motorlarına kayıt işlemi bittikten sonra metataglara göre siteyi üst sıralara çekmek bizim elimizdedir. Güzel ve aydınlatıcı bi paylaşım saolun..

DarkeLf08 Mayıs 2009

Anlatımlar,ifadeler,konular hersey kelebek gen tr sıtemızde sızlere acıklamalı olarak sunulmustur. Tavsiye ederim arkadaslar aradıgınız her imkan burada…!

http://www.kelebek.gen.tr

DarkeLf08 Mayıs 2009

Anlatımlar,ifadeler,konular hersey kelebek gen tr sıtemızde sızlere acıklamalı olarak sunulmustur.

Tavsiye ederim arkadaslar aradıgınız her imkan burada…!

http://www.kelebek.gen.tr

DarkeLf08 Mayıs 2009

Anlatımlar,ifadeler,konular hersey kelebek gen tr sıtemızde sızlere acıklamalı olarak sunulmustur.

Tavsiye ederim arkadaslar aradıgınız her imkan burada…!

http://www.kelebekforum.com

ArmeDia10 Mayıs 2009

Web sayfası yapan ve hit almak isteyen kişiler için çok güzel bilgiler içeriyor. Tşk ederim paylaşım için

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kelebek Giriş

Kelebek Giriş 27 Ocak 2010

Kelebek Bul

Kelebek Bul 27 Ocak 2010

Kelebek in

Kelebek in 27 Ocak 2010

Kelebek Download

Kelebek Download 27 Ocak 2010

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Dostları Olmalı İnsanın Kan testi düşükten korur Munzur Efsanesi KÖKSAL GİYİM MAĞAZASI TAKIŞTIR BİJUTERİ Şeytanın seveceği tutarsa

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır