Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

ÇOCUKLARIN YÜZDE 90?NI DİŞ HEKİMİ KORKUSU YAŞIYOR?

Ana Sayfa » Haber » ÇOCUKLARIN YÜZDE 90?NI DİŞ HEKİMİ KORKUSU YAŞIYOR?
ÇOCUKLARIN YÜZDE 90?NI DİŞ HEKİMİ KORKUSU YAŞIYOR?

Birçok çocuk diş hekimlerine yönelik bir korku yaşıyor. Bu korku, birer yetişkin olduklarında da devam ediyor. Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, korkunun sebepleri ve yapılması gerekenler hakkında bilgi veriyor.

Çağdaş Kışlaoğlu, çocukların diş hekimlerine karşı duyduğu olumsuz duyguların çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceğini, çok basit yöntemlerle de aşılabileceğini açıkladı;

Anne ve babalar hassas davranmalı?

?Her çocuk olumsuz birçok korku yaşar. Fakat bu korkuları yersiz cümlelerle pekiştirmek doğru değildir. Anne ve babaların bu konuda hassas davranması gerekiyor. Çünkü çocuklarda bu korkular ailelerinin onlara söylediği olumsuz sözlerden oluşuyor. Örneğin,?yaramazlık yapma, yoksa seni diş doktoruna götürürüm? gibi söylenen her yanlış ifade, çocukların diş hekimi korkusunu tetikliyor.?

Evebeyinlerin diş hekimi deneyimi önemli?

?Ailenin tercih ettiği diş hekimi büyük önem taşıyor. Evebeyinlerin bu konuda yaşamış olduğu kötü deneyimler çocukları da olumsuz yönde etkiler. Çocuklar diş hekimleri hakkında duydukları negatif söylemleri benimseyerek korkuya kapılırlar. Bu sebeple yaşadığınız kötü deneyimleri mümkün olduğunca çocuğunuza anlatmayın.?

Doğru Diş hekimi Tercihi?

?Çocuğunuzu, mutlaka güvendiğiniz ve önceden ziyaret ettiğiniz bir diş hekimine götürün. Doğru diş hekimi tercihi, çocuğun ilk diş muayenesinde korku yaşamasını engeller ve onun rahatlamasını sağlar.

Diş Hekimi muayenehanesinin çocukların dikkatini çekecek oyuncaklarla donatılmış olması ve pastel renklerle döşenmiş olması, çocukların davranışlarını olumlu yönde etkiler. Tercihler bu yönde olursa çocuklar hem önyargılardan hem de korkulardan arınmış olur.?

Hekimlere büyük sorumluluk düşüyor?

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, çocuklardaki diş hekimi korkusunun aşılması için hekimlere büyük sorumluluk düştüğünü de vurguladı. Diş Hekimlerininin ilk tedavi aşamasında çocuklara olumlu gelecek davranışlar sergilemelerinin önemli olduğunu söyleyen Kışlaoğlu, ?İleriki seanslarda çocuğa ve ailesine uygulanacak tedavi konusunda bilgi verilmelidir. Çocuklara uygulanan tedavi seansları eğlenceli hale getirilmelidir? dedi.

Çocuklar sık sık kontrole götürülmeli?

Çocukların diş kontrollerinin 1 yaşından itibaren başlamasının gerektiğini söyleyen Dr. Kışlaoğlu, bu şekilde çocukların diş hekimlerine daha kolay alışabileceğini belirterek, sık kontrollerin erken teşhis için de önemli olduğunu söyledi.

Çocukları diş hekimi korkusundan kurtarmak adına aileleri uyaran Kışlaoğlu, çocukları diş sağlığı eğitimine alıştırmak ve bu korkuyu aşmak adına sevimli diş fırçalarının, diş macunlarının ve çıkartmaların alınabileceğini ifade etti.

ÇOCUKLARIN YÜZDE 90?NI DİŞ HEKİMİ KORKUSU YAŞIYOR? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Nokia cep telefonu kola ile çalışıyor Obezler şeker hastalığına daha yatkın 18 Wheels of Steel: Pedal to the Metal TatiL Bitti siyah bir balon Makyaj ile yüz kusurlarınızı gizleyin

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır