Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Doğru zannettiğimiz 10 diyet efsanesi

Ana Sayfa » Sağlık » Diyet » Doğru zannettiğimiz 10 diyet efsanesi
Doğru zannettiğimiz 10 diyet efsanesi

Doğru bildiğimiz diyet efsaneleri… Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, en ‘En ünlü 10 diyet efsanesi’ni kaleme aldı. “Zeytinyağı kilo aldırmaz” ve “limon suyu zayıflatır” “Akşam yemeği çabuk kilo aldırır” diyenler çok şaşıracak.
Hürriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu gazetenin pazar ekinde en ‘En ünlü 10 diyet efsanesi’ni köşesine taşıdı.

EFSANE 1

Zeytinyağı kilo aldırmaz

Zeytinyağının sağlıklı bir yağ olduğu da yağların en faydalısı olduğu da doğru. Ama ne var ki zeytinyağının da bir gramında dokuz kalori var. Yani enerji bakımından zeytinyağı, tereyağı, ayçiçeği yağı ya da margarin yemeniz herhangi bir fark, avantaj veya dezavantaj yaratmıyor. Bir yemek kaşığı zeytinyağı 120 kalori. Herhangi bir öğünde bir dilim ekmeği (50 kalori) şöyle bol limonlu, kekikli 2-3 kaşık zeytinyağına daldırdığınızda (300 kalori) toplam olarak sağlıklı ama 400 kalorilik bir enerjiyi bedeninize kazandırıveriyorsunuz. Özet olarak zeytinyağının içinde bulunan bazı bileşenlerin kilo kontrolünü kolaylaştırabileceği doğru da olsa kaşık kaşık zeytinyağı yemenizi tavsiye etmeyiz.

EFSANE 2

Az yersem kolay kilo veririm

Tam tersine öğün atladıkça metabolizmanız yavaşlayacağı için kilo almanız kolaylaşır. Diyet uzmanlarının ?sık ve az yiyin? demeleri bundan. Özellikle uzun süreli açlıkların etkili bir metabolizma yavaşlatıcısı olduğunu unutmayın. Zaten öyle olmasaydı insanın kıtlıklara 3-5 hafta bile dayanması mümkün olmazdı. Kilo vermenin yolu yükte hafif (kalorisi az), pahada ağır (proteini, minerali, vitamini bol, yağları sağlıklı) gıdalar yiyip içmekten geçiyor.

EFSANE 3

Patates kilo aldırır

Patates-kilo ilişkisi duruma göre değişir! Orta boy bir patateste 100 civarında kalori var. Eğer kızartırsanız kalori miktarı 250?yi bulur. Ama patates aynı zamanda tok tutucu bir besin. Aşırıya kaçmadan tüketilir, haşlama şeklinde ya da közde pişirilmiş halde yenirse ekmek grubu besinler azaltıldığı takdirde patatesin kilo aldırması önlenebilir.

EFSANE 4

Limon suyu zayıflatır

Bu çok eski bir yanlış inanış. Limon suyunun yemeklerin üzerine sıkıldığında glisemik yükü azaltarak kilo kazanımı bakımından bazı avantajlar sağlayabileceği doğru ama aç karnına içeceğiniz limon suyunun yağları yaktığı bilgisi yanlış. Benzer şekilde greyfurt suyunun, elma sirkesi dahil sirkelerin, maydanoz suyunun ya da herhangi başka bir şeyin suyunun kilo kaybı sağlayacağını ummayın.

EFSANE 5

Akşam yemeği çabuk kilo aldırır

Eğer fazla yerseniz akşam yemeğinin kilo almayı hızlandırabileceği doğru. Ancak işin doğrusu şu: Prensip olarak vücut kalori sayan bir makine gibi çalıştığından hangi kalorinin ne zaman, ne miktarda alındığına değil, bir günlük ihtiyacı olan toplam enerjinin eksik mi, fazla mı olduğuna bakar. Tabii ki gün boyu aç kalıp da bütün ağırlığı akşam yemeğine aktarırsanız, yani sabah veya öğlen, hatta bazen ikisini birden atlayıp akşam yemeklerini bir ziyafet haline getirirseniz metabolizmanız da zayıflayacağı için daha kolay kilo alırsınız. Ama ne var ki akşam yemek yemeyerek de kilo vermeniz doğru değil. Doğrusu en güçlü öğünü kahvaltıya ayırmanız, öğlen yemeğini biraz daha düşük kalorili tutmanız, akşam yemeklerini ise mümkün olduğu kadar küçültmenizdir.

EFSANE 6

Lahana suyu zayıflatır

Lahananın ne suyu, ne de kendisi zayıflatmaz, tersine oluşturduğu aşırı gaz nedeniyle sizi bir ?zeplin? haline bile getirebilir. Lahananın düşük kalorisi nedeniyle tok tutucu ama az enerji sağlayıcı özelliği çoğu diyet listesinde kolayca yer almasını sağlasa da oluşturduğu gaz problemi nedeniyle lahana, turp, brokoli, karnabahar ağırlıklı beslenme planları çok geçmez birkaç hafta sonra uygulayıcıyı isyan ettirir! Bu nedenle lahana çorbaları ya da lahanadan hazırlanmış içinde ne olduğu asla belli olmayan lahana kapsüllerini zayıflamak için kullanmanızı tavsiye etmem. Benim önerim lahana, maydanoz, taze fasulye parçaları, soğan, havuç dilimleriyle hazırlanmış keyifli bir sebze çorbasıdır.

EFSANE 7

Light ürünler zayıflatır

Yanlış. Light diyetler olsa olsa zayıflamanıza yardımcı olur o kadar. Eğer birkaç kilo fazlanız var ve kurtulmak istiyorsanız az yağlı ürünleri (yoğurt, ayran, peynir) ya da şeker yerine tatlandırıcı kullanılmış besinleri (diyet içecekler, diyet tatlılar) kullanarak kilo kaybına destek sağlayabilirsiniz. Ne var ki bu ürünler doyurucu olmadıkları için gereğinden fazla tüketilmeleri nedeniyle kalori tasarrufu bir yana, kalori kazanımına yol açabiliyor.

EFSANE 8

Müshiller ve idrar söktürücülerle daha kolay kilo verilir

Ne ağızdan kullanılan laksatiflerle ne de detoks merkezlerinde yaptıracağınız kalın bağırsak temizlikleriyle (kolonik lavman) kilo kaybı sağlayamazsınız. Bol miktarda su ve potasyum kaybeder, beslenemediğiniz için hasta olabilirsiniz. İdrar söktürücü yani diüretik ilaçlarla sağladığınız ağırlık kayıpları da sadece su kaybından ibaret. Bu tür kayıplar bazen aşırı sodyum kaybı nedeniyle tansiyon düşmelerine, potasyum kaybı sonucunda kas güçsüzlükleri ve kalp ritmi düzensizliklerine yol açabileceği için riskli bile olabilir.

EFSANE 9

Detoks diyetleriyle zayıflamak daha sağlıklıdır

Eğer tıbbi bir detoks programı uyguluyorsanız (yani düşük kalorili ama vitamin, mineral ve antioksidan içeriği yüksek, zararlı kimyasalı sıfır, hazmı kolay besinlerden oluşmuş bir yeme-içme planı yaparak hem vücudunuzdaki toksik kimyasallardan arınmak, hem de bu arada birkaç kilo kaybetmek istiyorsanız) detoksu ben de tavsiye ederim. Ama hiçbir araştırmada kilo kaybı için oluşturulmuş özel bir detoks planı bilimsel olarak ispatlanmış değil.

EFSANE 10

Zayıflama hapları kilo vermeyi hızlandırır

Bugüne kadar önünüze koyulan o mucize hapları, şurupları şöyle bir hatırlayın. Mavi, kırmızı, mor, beyaz haplar, çekici kapsüller, hatta bazen şişelere, tüplere konuşmuş sıvılardan 15-20?si hemen aklınıza geliverecektir. Bunların kimi yosun, kimi lahana, kimi yeşil çay, acı biber, kimi de Çin?den ithal mucize şeylerdir. Ama bugüne kadar bunlarla kalıcı ve sağlıklı bir kilo kaybı sağlayan siz dahil bir tek kişi olmamıştır.

Doğru zannettiğimiz 10 diyet efsanesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Suyun 7 harikası

Suyun 7 harikası 25 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Atatürk ve Cumhuriyet Bunları biliyor musunuz? KALEHAN TOUR PELİKAN RENT A CAR İZMİR ATILIM FACTORİNG İlk kadın milletvekili

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır