Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Domuz Gribi (yazan: economist )

Ana Sayfa » Serbest » Makaleler » Domuz Gribi (yazan: economist )
Domuz Gribi (yazan: economist )

Domuz gribi hakkında biraz televizyon seyrettim, biraz da içerik buldum. Ancak kimsenin yorumunu dinlemedim, yada makalesini okumadım. Domuz gribi hakkındaki aşağıdaki düşüncelerim sadece bana aittir ve kimseyi yönlendirmek için yazmıyorum. Doktorunuz size ne derse yapin yapmayin buda sizin kendi özgürlüğünüz olsun.

Bence;

Domuz gribi, Gribin markalaştirma çalışmalarından ikincisi. Birincisini kuş gribi ile yaşadık. Kimse ortaya çıkıp artık kuş gribi diye birşeyden bahsediyor mu? Ne oldu şimdi tüm türkiye’de kuş gribi bittimi.

Telef edilen kümes hayvanlari sonrası akıllarımızda. Kuş gribinin ilk çıktığı zamandaki ev kadınlarının buzdolaplarindaki yumurta ve tavukları çöpe attığını unutmayalım. Sonrası ne oldu, kirli bilgi ve gereksiz bilgilerle, anlaşıldıki, 100 cc de kaynayan suyun içinde, yaşayan mikrop yok. Tavuğu ve yumurtayıda, 100 cc de kaynayan suyun içinde pişirince sorun kalmıyor dediler ve kuş gribini bitirdiler. Yalan yok bir bir nebze üretime denge getirdiler. Bazı tavuk üreticilerini batırıp yeni üreticiler piyasaya cıkardılar.

Gelelim biz domuz gribine. Aldğım verilerden bazıları, Türkiye’de normal gripten, 100.000 kişi hasta olup bunun 10.000 kadari zaten ölüyor. Bizler normal grip dediğimiz grip için bugüne kadar ne bir aşı nede bir, calışma sergilemedik. Aynı şekilde Amerikadada 400.000 kişide 40.000 kişi normal gripten ölüyor. Oda bugüne kadar böyle bir mücadele örneği bu konuda sergilemedi. Dünyanın hiç bir yerinde top yekün böyle bir calışma sergilenmedi. Normal gripten ölenler, solunum yetmezliği ve yüksek ateş sonucu ölüyor sonucta. Risk gurubu denen kişiler hamile ve cocuklar için normal gripte son derece tehlikeli. Ama hiç bir hükümet, bu risk guruplarina gel sana bedeva grip aşısı yapacaz demedi bugüne kadar.

Yıllardır kardesim ve eşim dostum, grip aşısı olur, her yaz… Sıfr kış şartlarında gribe yakalanmayayim diye. Yanlışım yoksa 50 ile 70 arasında bir ücret öderlerdi. Her sene her sene. Neden her sene derseniz, grip öyle bir hastalikki, bu senenin gribi seneye ayni grip olarak gelmiyor. Anlayacağimiz, bu senenin domuz gribi, seneye aynı domuz gribi olarak gelmeyecek. Bu grip hastalığının doğasında var. Yani demek istediğimiz bu sene vurduracağimiz domuz gribi aşıları seneye iş görmeyecek. Ne zaman derseniz, şubat ayında domuz gribi zaten vermiş olduğu zarari vermiş, hastalar hastalanmış, ölenler ölmüş olacak. Artık seneye 2010 yilina yol almaya başlayacağız.

Türkiye 40 milyon doz aşı siparişi verdi. Sanirim bu aşıların bir partisi geldi, Bu aşılamanin maliyetinin 2 katrilyon olduğu söyleniyor. Ve bazı şeyleri duydukça, kendime hak vermeye başladım. Domuz gribinin markalaştırılma çabasının nekadar başarılıbir calışma, bu işi organize edenler için ne kadar güzel bir gelir kapısı oldugu ortaya sergileniyor. Hükümete birşey diyemem. Zira Domuz gribi aşısını almasalar, almadi denecek, alsala aldıdenecek. Bizim hükümetimizde, varsin giden para olsun demiş almış. İyide yapmıs. İsteyene al sana aşı demiş. Babalık görevini yapmıs. Bir nebze üstündeki sorumlulugu atmıs.

Domuz gribi hızlı ve cabuk bulaştiği için insanları tedirgin etti. Hatta sağlık kuruluşlarınıda tedirgin etti. Ancak, gribin ilk domuzdan geçtiği hastalarda daha etkili ve öldürücü olduğu kabul ediliyor. İnsandan insana geçen gripte ise, iyi beslenme ve gerekli tedbirler alındıgığında sorun çıkmadiği, hatta insan vucudunun bunu yenebildiğibile söyleniyor.

Domuz gribiyle en iyi mücadele, Protein ve Mevsimsel gıdalarla bol bol beslenmek. Dinlenmek ve vucudun direncini arttirmak. Ben aşı olmayi düşünmüyorum. Risk gurubundada değilim. Risk gurubunda olan bir yeğenim var, annesine babasina , cocuğu topluluklardan uzak tutun, fazla kişi ile temas ettirmeyin, hasta insanlarla temas kurup gelip cocuğunuzu öpmeyin, hasta olmamasi için herşeyi yapin, zira domuz gribi ayrıca hastanede, ve cocuğunuzu hastaneye ***ürdüğünüzde domuz gribi olma riski ile karşı karşıya olacaktir diyorum.

Bu sene gribin adı domuz, seneye öküz veya manda gribi ile görüşmek üzere.

Yazan : İsmail Gül (economist)

Domuz Gribi (yazan: economist ) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

DewiLKinG17 Aralık 2009

hasta oLduğumuz zaman hemen doktora gitmemiz gerekir diye düşünüyorm ve en az 2 gün güzel bir şekiLde dinLenmemiz gerekir iLaçLarı da devamLı kuLLanırsak hiç bir şeyimiz kaLmaz.Yani Kendimize dikkat etmemiz gerekir.NormaL bir grip diye önemsememezLik yapmamaLıyız.

DeSPeC31 Ocak 2010

ismail abinin bu makalesini KELEBEKFORUM’da okumuştum ve çok beğenmiştim ve bu begenimi buradada dile getirmek isterim .

FeNeRLi03 Şubat 2010

Tek kelime ile perfect ismail abi ellerine sağlık.

amedeyus05 Şubat 2010

Bu sene gribin adı domuz, seneye öküz veya manda gribi ile görüşmek üzere.

Mukenmel bi söz her sene farklı bı hastalık cıkartıyorlar bakalım seneye ne cıkıcak paylasım icin tşk ler

RauL14 Şubat 2010

okulda aşı vuracaklardı vurdurmadım güvenmiyorum bilgi icin teşekkürler..economist(ismail) abi..

yaman_26 Şubat 2010

bilgilendirme için tşkler

ibrahim28 Şubat 2010

AvRuPanın Kendi ÇıkarLarı İçin YaptıĞı Bir yaLan DoLan..

optimus24 Mart 2010

Yalan ve sahtekarlıkdan baska hiç birşey degil ortada domuz gribi diye birşey yok, Daha önce normal gripden yılda 1000lerce vatandaşımız hayatını keybediyordu neden bunun önüne geçilmedide devlet olarak aşı getirtmediler, Bu oyundur ve Türkiye oyunların hepsine kanıyor :) Allah sonumuzu hayır etsin..

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yürüyen Merdivenler

Yürüyen Merdivenler 10 Mayıs 2011

Macera mı? Güven mi?

Macera mı? Güven mi? 24 Aralık 2010

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Yeni Şifa Eczanesi Mutluluğun Çok Beklentiz az olsun Kansere İyİ gelen bİtkİler BEYAZ EV Erkekleri de Yetiştiren Kadınlar! ilk windosun hikayesi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır