Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Fiziki Alerji

Ana Sayfa » Sağlık » Alerji » Fiziki Alerji
Fiziki Alerji

Fizikî alerji nedir ?
Sıcak, soğuk, ışın veya mekanik iritasyonla meydana gelen anor­mal bir haldir.

Fizikî alerjinin belirtileri nelerdir ?
Fizikî alerjinin iki tür tepkisi vardır: Temas tepkileri ve refleks tep. kileri. Temas tepkisi fizikî etken ile temasta ve yerde ileri gelir. Meselâ soğukla temas eden vücut kısımlarında meydana gelen kur­deşenler. Refleks tipi tepkiler vücudun temasla uzak kalan doku­larında gelişebilir: Meselâ sıcak veya soğuktan ileri gelebilecek astımatik bir kriz veya ürtiker. Tahriş edici bir maddeden dolayı ile­ri gelebilecek refleks tipi bir fizikî alerji o kadar şiddetli olabilir ki bu bayılma veya şuur kaybetme halleri meydana getirebilmek­te ve bazı hallerde denizde boğulmalara neden olmaktadır.

Fizikî allerj ilerin tedavileri hangileridir ?
Tedavi, bu tip alerjisi olan bir hastayı kısa sürelerle fakat uzun bir zaman için sıcağa, soğuğa veya başka tahriş edici bir hale maruz bırakmaktır. Hasta bu yolda tedaviyle hassas olduğu fizikî hale karşı bir derece tolerans göstermeye başlayabilir. Meselâ, hasta­nın durumuna göre yavaş yavaş soğutulan veya ısıtılan günlük banyolar hastanın soğuğa veya sıcağa karşı hassasiyetini ortadan kaldırabilir. Bazen de antihistaminik ilâçları hassasiyetin kaybol­ması için yararlı olabilir.

Fiziki Alerji - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Boz_Bey16 Haziran 2009

Gercekten bılmedıgım bır konuydu bu . ayrıca ılk defa ögrendım . bılgılendırme ıcın tsk ederım

BaRBaR16 Haziran 2009

LATEKS ALLERJİSİ
Lateks iş ve ev ortamında artan sayıda ürünün içerisinde bulunmaktadır, bu nedenle de lateks alerjisi giderek artmaktadır. Lateks alerjisi kauçuk ağacının özünden elde edilen doğal lateks (sentetik değil) içeren ürünlere karşı aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Bu aşırı duyarlılık reaksiyonu lokal dermatitten hayatı tehdit edici anaflaktik reaksiyona kadar olabilir. Genel popülasyonun yaklaşık %1’i lateks alerjisine sahiptir. Bununla birlikte sağlık çalışanlarının %17-25’i lateks alerjisinden muzdariptir.

Nedenleri
Lateks içeren ürünlere sık temas eden herhangi biri lateks alerjisi gelişimi için risk altındadır. Ne kadar fazla temas olursa risk o kadar yüksek olur. Yüksek risk altındaki popülasyonlar tıp ve dişçilik çalışanları, lateks fabrikalarında çalışanlardır. Diğer risk altındaki bireyler:

Astım veya diğer alerjilere özellikle muz, avakado, tropikal meyveler ve fındık alerjisi olanlar.

Birden çok karın içi ameliyat geçirmiş olanlar

Sık idrar sondası takılması gereken hastalar

Belirti ve bulgular
Hayatı tehdit edici aşırı duyarlılık reaksiyonlarının erken belirtileri tansiyon düşüklüğü, taşikardi ve atardamar kanında oksijen azalmasını içerir. Diğer bulgular ürtiker (kurdeşen) yüzde kızarıklık, ani nefes darlığı, kaşıntı, karın ağrısı, bayılma, dudaklarda şişmedir.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Siğil deyip geçmeyin

Siğil deyip geçmeyin 04 Ocak 2010

Allerjik nezle rinit

Allerjik nezle rinit 28 Aralık 2009

Alerji tüm yönleriyle

Alerji tüm yönleriyle 28 Aralık 2009

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Bayrak şerefim Bir Oper Nasıl Olmalı Bedenin Biyolojik Saati YALNIZLIK YASAK LORESIMA TURİZM SEY.ACENTASI ÖZEN MADENCİLİK BENTONİT SANAYİ VE TİC LTD.ŞTİ

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır