Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Giysileriniz kanser nedeni olabilir

Ana Sayfa » Haber » Giysileriniz kanser nedeni olabilir
Giysileriniz kanser nedeni olabilir

giysi

Özellikle Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan’dan ithal edilen tekstil ürünlerinde yüksek limitlerde kanserojen etkili boya ve ağır metal içeren maddeler olduğu iddia edildi.

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Engin Başaran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de tüketici sorunlarının daha çok finans ve telekomünikasyon sektöründe yoğunlaştığından gıda ve giyim güvenliğinin arka planda kaldığını söyledi.

Son günlerde tekstil ürünlerinde kullanılan, ter yoluyla vücuda nüfuz eden kanserojen etkili boya ve kimyasalların tüketicilerin sağlığını tehdit ettiğinin gündeme gelmeye başladığını belirten Başaran, ”Bu bağlamda,İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliğinin (İTKİB) özellikle Çin ve Hindistan gibi ülkelerden ithal edilen tekstil ürünlerinde çok yüksek limitlerde kanserojen etkili azo boyar ve ağır metal içeren maddelerin tespit edildiği ve halk sağlığının ciddi tehdit altında olduğu yolundaki söylemleri tüketiciler için büyük önem taşımaktadır” dedi.

Başaran, 1995 yılından beri Gümrük Birliği antlaşması ile Türkiye’nin, AB standartlarını kabul ettiğini ve azo boyar maddesinin Türkiye’de yasaklandığını belirterek, şöyle konuştu:

”Ne yazık ki ne ithal ürünlerde ne de iç piyasada bu yasaklı maddelerin kullanımının denetimi sağlanamamıştır ve tüketicilerden de bu konuda talep gelmemiştir. Bu yüzden AB standardı olan Eko-Teks 100 standardının kullanımı çoğu kez yalnızca AB ülkelerine ihraç ürünlerinde gerçekleştirilmekte, iç piyasada ise merdiven altlarında dahi ne olduğu belirsiz sağlıksız boyalarla giyim ürünleri boyanmaktadır. Uzmanlar da bunun da en iyi belirtisinin giyerken veya yıkarken boyanın akması olduğunu belirtmektedir.”

-”GİYSİLER BİLİNÇLİ SEÇİLMELİ”-

Tüketicilerin yedikleri kadar giydiklerini de sorgulamalarının zamanının geldiğini vurgulayan Başaran, ”Tüketicileri sağlıklarına sahip çıkmaya, giysileri bilinçli seçmeye çağırıyoruz” dedi.

Başaran, şöyle devam etti:

‘Bilinçsizce pazarlarda etiketsiz, gelişigüzel satılan, nerede, nasıl üretildiği belli olmayan, üzerinde kullanım etiketi ve ürün içeriği yazılı olmayan ve ucuz olduğu için satın alınan ürünlerden vazgeçilmelidir. Tüketici sağlığı ve güvenliği için risk teşkil edenlerden 3 adet almak yerine daha güvenli tek ürün almak çok daha bilinçli bir davranış olacaktır.”

Engin Başaran, İTKİB ve İHKİB’in denetim yetkisini Sağlık Bakanlığından alarak ithal veya iç piyasa ürünlerini test edip kamuoyuna açıklama ve ürün toplatabilme yetkisine sahip olmalarını da olumlu bulduklarını ifade etti.

Aynı kuruluşların ithalat lisanslarını da verebilmeleri kafalarda soru işareti uyandırsa bile İTKİB VE İHKİB’i tüm inceleme sonuçlarını tüketici örgütleriyle paylaşmaya ve test işlemlerini tüketici örgütlerine ücretsiz yaptırmaya davet eden Başaran, şunları kaydetti:

”Böylece, denetimsiz ithal veya iç pazar tekstil ürünleri ile ilgili tüketicilerde bilinç ve duyarlılık oluşur. Bunun sonucunda da Eko-Teks 100 kriterleri, Türkiye’deki tüketiciler tarafından da bilinir ve aranır bu belgeye sahip olan tekstil ürünlerini talep eden tüketiciler ve örgütlerinin doğal denetleyici konumuna kavuşmalarının yolu açılmış olur.”

 

AA

Giysileriniz kanser nedeni olabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

notice Çiriş otu (sarı zambak) Sadece Googleda olacaktı ama onlar başardı! Çalışma Planları Hazırlama Pi sayısı nedir İzlanda Likeni

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır