Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Göbek deliğinden izsiz ameliyat devri

Ana Sayfa » Haber » Göbek deliğinden izsiz ameliyat devri
Göbek deliğinden izsiz ameliyat devri

Tek port cerrahisi ile pek çok ameliyat artık göbek deliğinden girilerek iz bırakmadan gerçekleştiriliyor. Yöntem, hastaya yalnızca estetik değil, pek çok açıdan konfor sağlıyor.
İSTANBUL – Ameliyat, başarılı geçse bile, bedeninizde hatıra bırakır, izi, sizinle ömür boyu kalır. Özellikle de karın bölgesinde yapılan ameliyatlar nedeniyle oluşan büyük yara izleri, estetik kaygıların oluşmasına yol açar.

2008 yılından beri uygulanan tek port cerrahisinin bu tür kaygılara son verdiğini söyleyen Acıbadem Kadıköy Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Nihat Yavuz, göbek deliğinden girilerek gerçekleştirilen ameliyatlar hakkında merak edilen noktalara açıklık getirdi ve yöntemin hastaya sağladığı konforları anlattı:

“Ameliyat sonrası duyulan ağrı minumuma iniyor. Hasta, ameliyattan kısa bir süre sonra hareket edilebiliyor. Hastanede kalış süresi, dolayısıyla da işe başlama ve normal hayata dönüş süresi kısalıyor, estetik olarak da iyi sonuçlar elde ediliyor.

TEK PORT CERRAHİSİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?
Tek port cerrahisinde, karın ön duvarına yani göbek bölgesine tek bir kesi (delik) açılıyor. Ameliyat, kesiden içeri sokulan ve bu işlemler için özel olarak geliştirilmiş aletler yardımıyla laporoskopik şekilde gerçekleştiriliyor.

Laporoskopik cerrahi, klasik cerrahi yöntemlerden farklı. Tek port cerrahisi ise klasik laporoskopik yönteme göre farklı. Üstelik bu farklılıklar, hastanın avantajları haline geliyor. Normal klasik laporoskopik cerrahide yapılan ameliyata göre üç, dört veya beş adet port (boru) ve bu portlardan çalışan özel aletler yardımıyla ameliyat gerçekleştiriliyor. Sonrasında hastanın karnında üç veya dört adet kesi izi kalıyor. Tek port cerrahisinde ise sadece göbek bölgesinde kesi söz konusu olduğu için ameliyat sonrasında hastanın karın bölgesinde görülebilen kesi izi olmuyor. Bu nedenle tek portla yapılan cerrahiye ‘izsiz cerrahi’ deniliyor.”
ALETLER 360 DERECE DÖNÜYOR, 90 DERECE KIVRILIYOR
Tek kesiden yapılan laparoskopik cerrahide özel olarak geliştirilmiş tek bir port, bu portun içerisinden geçen üç veya dört adet giriş yeri olan çok kanallı port bulunuyor. Aynı zamanda kendi etrafında 360 derece dönen, 90 derece kıvrılabilen laparoskopik el aletleri kullanılıyor.

YÖNTEMLE HANGİ AMELİYATLAR YAPILIYOR?
Tek kesiden yapılan laparoskopik cerrahi yönteminin en sık uygulandığı ameliyatlar; Safra kesesinin alınması, apandisit, reflü ameliyatları, şişmanlık için mideye bant yerleştirme ameliyatları, ince ve kalın barsak ameliyatları, böbrek, böbreküstü bezi, dalak ameliyatları ve jinekolojik ameliyatlar.

AÇIK AMELİYATA GEÇMEYE GEREK KALMIYOR
Laparoskopik cerrahide ameliyat sırasında zorlukla karşılaşıldığında açık cerrahiye dönülerek işlem tamamlanabiliyor. Ancak bu gibi durumlarda, tek port cerrahisi avantajlı hale geliyor. Çünkü uygulama yapılırken zorlukla karşılaşıldığında ilave bir veya iki adet port girilerek işlem, klasik laparoskopik cerrahiye dönüştürülebiliyor. Dolayısıyla açık cerrahiye geçmeden, işlem laparoskopik olarak tamamlanabiliyor.”

TEK PORT CERRAHİSİNİN TARİHÇESİ
Prof. Yavuz, laporoskopik safra kesesi ameliyatlarının ilk kez 1987 yılında yapıldığını ve o tarihten itibaren laporoskopik cerrahide hızlı bir ilerleme kaydedildiğini söyledi.

“2000?li yıllarda tüm cerrahi ameliyatlar laporoskopik olarak yapılır hale geldi. 2000?li yıllarda laporoskopik cerrahiye robot kullanımı girdi, 2007?den itibaren ise NOTES denilen vücudun doğal giriş yerlerinin kullanılarak karın bölgesinde iz olmadan laporoskopik ve endoskopik cerrahinin birlikte uygulanması gündeme gelirken, 2008 yılında ise tek delik cerrahisi uygulanmaya başladı.”

Göbek deliğinden izsiz ameliyat devri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Yeni Chat Teknolojisi Kas krampları hakkında İntel Chipsetleri ImS ConnEct mEnu Google Türkiye Resmi Blogu Açıldı linux nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır