Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Güneş enerjili işlemci

Ana Sayfa » Teknoloji » Güneş enerjili işlemci
Güneş enerjili işlemci

Intel?in ortaya çıkardığı bu prototip işlemci, küçücük bir güneş paneliyle harikalar yaratıyor.

Sadece bir posta pulu büyüklüğünde güneş panelinden sağladığı enerjiyle çalışan bir işlemci, Intel tarafından meydana getirildi. Tanımda sadece küçük bir güneş panelinden enerjisini alan işlemcide Quake?in oynanabildiği gösterildi.

Claremont kod adlı Pentium sınıfı işlemci, 10mW?dan düşük güçte çalışabiliyor, Linux ve Windows?u çalıştırabiliyor. Güç tasarrufu, transistörleri eşik seviyesine çok yakın bir enerjiyle çalıştırmaktan geçiyor. Eşik seviyesi, transistörün etkin hale geldiği voltaj anlamına geliyor ve günümüzün işlemcileri, performans için eşik seviyesinin birkaç kat üstündeki voltajlarda çalışıyorlar.

Claremont prototipi ise işlemciyi eşik seviyesine yakın bir enerjiyle çalıştırarak 5 kat enerji tasarrufu sağlayabiliyor. Bunun sadece bir teknoloji tanıtımı olduğunu düşündüğümüzde, ürünün en baştan enerji tasarrufu amaçlı üretildiğinde verimlilik, daha büyük bir oranda artabilir.

Şu anda bu işlemcilerin üretimi gibi bir plan mevcut değil, ancak zamanla düşük enerjiyle çalışan işlemcilerin ortaya çıkması kaçınılmaz.

Güneş enerjili işlemci - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

FBI26 Eylül 2011

Bayağı iyimiş.. Bakalım önümüzdeki dönemlerde daha neler neler çıkacak.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi VİDEO CD’LERİ KOPYALAMAK Türkan Şoray’dan Sevişme Sahnelerine Destek Twitter’ın Kurucusu Gezi Parkı Eylemlerine Destek Verdi Bodapa Boya Ve Yapı Malzemeleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti. Diyarbakırdaki cami çeşitleri Gittin Sende Tüm Gidenler Gibi ..

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır