Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

KADINLARIN YÜZDE 20-30’UNUN SAÇINDA ERKEK TİPİ DÖKÜLME VAR

Ana Sayfa » Sağlık » KADINLARIN YÜZDE 20-30’UNUN SAÇINDA ERKEK TİPİ DÖKÜLME VAR
KADINLARIN YÜZDE 20-30’UNUN SAÇINDA ERKEK TİPİ DÖKÜLME VAR

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir sağlık sorunu. Sağlıklı bir kişinin saçlarının yüzde 15’inin dökülme evresinde olduğunu ve günde ortalama 50-100 tel saç dökülmesinin normal kabul edildiğini belirten, erkeklerde saç dökülmesinin daha sık görüldüğünü, bu durumun 25 yaşına kadar erkeklerin yüzde 25’ini, 40 yaşına kadar yüzde 40’ını, 50 yaşına kadar ise yüzde 50’sini etkilediğini belirtiyor. Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen ?Androgenetik saç dökülmesi?, kadınların yüzde 20-30’unu etkilerken, 25 yaşındaki erkeklerin yüzde 30’unda bu tip saç dökülmesi ortaya çıkıyor.

Kalıtımsal saç dökülmesi: Erkeklik hormonunun etkisiyle güçlü saç telleri ince tüylere dönüşüyor, bu nedenle saçın uzama aşaması kısalıyor. Saç kökü faaliyeti de önemli ölçüde azalıyor. Bu tür saç dökülmesi önce alnın köşesinde, sonra da saç ayırma çizgisi ile başın üst kısmında ortaya çıkan saç boşlukları ile kendini gösteriyor. Erkeklik hormonu farklı miktarlarda da olsa, hem kadında hem erkekte bulunduğundan kalıtımsal saç dökülmesine kadınlarda da rastlanıyor.

Androgenetik saç dökülmesi (erkek tipi saç dökülmesi): Erkeklik hormonu olan androjenler tarafından etkilenen, genetik olarak yatkın kişilerde genellikle 20’li ve 30’lu yaşlarda ortaya çıkan ve öncelikle alın bölgesindeki saç çizgisinin çekilmesi ile sonra da tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan durumdur. Erkeklerin yüzde 30’u 25 yaşında, yüzde 40’ı 40 yaşında, yüzde 50’si 50 yaşında saç dökülmesiyle karşı karşıya kalıyor. Kadınların yüzde 20-30’unda erkek tipi saç dökülmesi görülüyor.

Olağan saç dökülmesi: Ömrünü tamamlamış saç kendiliğinden veya dış etkilerle (tarama, yıkama, fırçalama) dökülüyor. Bunun yerine yeni saç çıkıyor. Günde ortalama 100 adet saç dökülüyor. Stres, yetersiz beslenme ve diyet, demir ve protein eksikliği, cerrahi müdahaleler, ateşli hastalıklar, mevsim değişiklikleri, tiroid bezi hastalıkları ve diğer endokrin bozukluklar, doğum sonrası ve menopoz gibi durumlarda yaşanılan hormonal değişiklikler olağan saç dökülmelerinin içinde yer alıyor.

İlaçlara bağlı dökülmeler:

Yüksek doz A vitamini,
Androjenler,
Mantar ilaçları,
Tansiyon ilaçları,
Bazı ağrı kesici şişlik giderici ilaçlar,
Pıhtılaşma önleyici ilaçlar,
Kanser ilaçları, tiroid ilaçları,
Ülser tedavisinde kullanılan ilaçlar,
Antiviral ilaçlar,
Epilepsi ilaçları,
Hormon ilaçları,
Psikiyatride kullanılan bazı ilaçlar,
İlaçlara bağlı saç dökülmeleri genellikle geri dönüşümlüdür. Bazı genetik hastalıklar saç dökülmesiyle birlikte olabilir. Bazı hastalıklarda (Lupus, frengi, tiroid hastalıkları, AİDS gibi)
saç dökülmesi görülebilir.
Mevsimsel saç dökülmeleri: Saçın sıkı bir şekilde toplanması ve sert taranması da dökülmeye neden oluyor. Mevsim geçişlerinde artan saç dökülmeleri normal kabul ediliyor, özellikle yaz sonu saçlar yoğun güneş ışını, havuz ve denizden sonra yıpranıyor, dökülme artıyor. Dökülme aylarca devam etmiyor, uzun sürüyor ve saçlarda belirgin seyrelme olursa bir cilt hekimine başvurmak gerekiyor.

KADINLARIN YÜZDE 20-30’UNUN SAÇINDA ERKEK TİPİ DÖKÜLME VAR - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

DewiLKinG28 Aralık 2009

Saç döküLmesi artk herkeste var.Kadın erkek farketmiyor.Bizim bi bayan hocamız vardı saçLarın ortadan döküLmeye başLamıştı :) Kapatmaya çaLışıyordu ama yine de anLaşıLıyordu :) SaçLarımızın bakımını iyi yapmaLıyız..

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Suyun 7 harikası

Suyun 7 harikası 25 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi 5 milyon tweet incelemeye alındı Bahçeli: 3. köprünün ismi Sultan Alparslan olsun Bu Nasıl Bir İlgi ve Sevgidir? BEN NE İNSANLAR GÖRDÜM Google ve sürpriz karar FORUM MERSİN

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır