Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Karpuzu ‘tık’layarak büyütüyorlar

Ana Sayfa » Haber » Karpuzu ‘tık’layarak büyütüyorlar
Karpuzu ‘tık’layarak büyütüyorlar

cinkarpuzÇin’in kuzeyinde seracılık yapan çiftçiler, nem ve sıcaklığı ölçerek kesin sonuçlar elde edilmesini sağlayan bir bilgisayar programı ile karpuz üretiminde verimi artırmayı başardı.

Shannxi vilayetinde yaşayan seracı Wei Tian’en için karpuzların en uygun büyüme şartlarını öğrenmek sadece birkaç tık’lık iş. Kuzeybatı Çin Tarım ve Ormancılık Üniversitesi’nin başlattığı ‘Çiftliğini uzaktan kumanda et’ projesine katılan 41 yaşındaki Wei Tian’en, bilgisayar başında geçirdiği vakitler için “Artık seracılık daha kolay yorumunu yapıyor.

Üniversitenin Mart ayında, Xianyang kentindeki ileri teknoloji tarım bölgesi Yangling’de başlattığı projeye 100 çiftçi katılıyor. Sensörler ve meteorolojik olayları ölçen cihazlarla donatılan seralarda, bu aygıtların elde ettiği değerler bilgisayar ortamına aktarılıyor.

Projenin liderlerinden profesör Li Xin, “Verileri toparlayan program, sıcaklığı, nem oranını, rüzgar yönünü, hızını ve güneş ışığının derecelerini ölçüyor. Çiftçiler, ekinlerini bu değerlere göre yetiştiriyor. Çiftçiler, programın elde ettiği bilgileri bize de yollayabiliyor. Bizden de uzman görüşü alabiliyor” dedi.

Proje bünyesinde 11 hektarlık sera alanında günlük 10 bin kilogram karpuz üretildiğini belirten Li, “Bilimsel tarımcılığın semeresini aldık. Normal bir karpuzdan çok daha tatlı ve sulular” diye konuştu. Shannxi’de normal bir karpuzun kilosu 1,6 yuan civarındayken, ‘bilgisayarla üretilen karpuzlar’ 6 yuan (0,85 dolar)’a satılıyor.

Seracılıkta gece ve gündüz sıcaklık farklarının, ekinlerin olgunlaşmasında çok önemli olduğunu söyleyen çiftçi Wei Tian’en, “projeye girdikten sonra, şimdiye kadarki en iyi hasadı yaptım” diye konuştu.

Çin’de 900 milyon kişi çiftçilik yapıyor. Kuzeybatı Çin Tarım ve Ormancılık Üniversitesi, pilot bir bölgede başlattığı bu uygulamayı bütün ülkeye yaymayı planlıyor.

Karpuzu ‘tık’layarak büyütüyorlar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

FBI16 Haziran 2009

ya verimi teknolojik olarak arttırırlarda ya kalite? bana göre en iyisi ve en güzeli organik tarım.Kalite hat safhada:) gerçi memleketim itibari ile diyarbakır karpuz cenneti. organik organik takılıyom:)

Boz_Bey16 Haziran 2009

ÇinLıler TıK layarak büyütüyorlarmıs Karpuzu…

BaRBaR16 Haziran 2009

Çinliler yapıyor herşeyden ama sağlık bakımından hiç bir değeri yok yaptıklarının..

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Miraç Kandili kutlandı

Miraç Kandili kutlandı 06 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi O hariç herkes aşkımı bilsin Binbir Gece Masalları Kameranın Karşısında Başka Birisi Oluyorum Aysun Kayacı Resimleri Email Msn Facebook Hesabı Bilişim Suçları Neden hiç bir alanda 1 numara olamıyoruz?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır