Kelebek Olmak

Duymuşsunuzdur genelde herkes kelebeklerin ömrünü bir gündür. Kelebeğin kelebek olmadan önce tırtıl olduğunu ve kelebek olmak için kozasından bir an önce çıkmak için var gücüyle yaptığı çabanın inanılmaz hikayesini. 

Bu bir rüyadır. Tırtılın kelebeğe dönüşme rüyası. Bu rüyayı renklerle buluşturup dünya üzerinde rengarenk bir yaşam sürmeye çalışan kelebekler, özgürlüğün tadını çıkarırcasına uçarlar. Rengarenk ve özgürce doğaya uyum sağlayıp baharın habercisi olurlar.

Tırtıl mı? Kelebek mi? derseniz ikisini bir birinden ayıramazsınız. Tırtılı kelebek olmak için, diğer güzelliğini herkese göstermek için, gece gündüz demeden kozasından çıkmaya çalışarak görürüz. Bu mücadeledir tırtıl ile kelebeği birbirinden ayrılmaz yapan.  Çabalamadan uğraşmadan ne olur şu dünyada.  

Bir veya birkaç günlük kelebek olmak için, yapılan mücadelemi yoksa tırtılı hayata bağlayan. Değiyormu tırtılın bir gün veya birkaç gün için kelebek olmak için, kelebek olduktan sonra özgürce uçmak için, rengarenk doğada çiçekten çieğe konmak için verdiği mücadeleye. Kelebek olma çabasımıdır bu mücadele yoksa, bir gün daha fazladan yaşama sarılabilmekmidir. Yoksa hayata vermeye çalıştığı bir mesaj mıdır. Tüm güzellikleri renkleri üzerine alarak, uçmak, özgürlüğe tutunmak için kelebek olmak.

 Bir tırtılın kelebek olma uğruna yaptıkları fedakarlıktan öte hayatın ta kendisidir. Hayat bir gün de olsa, bin günde olsa yaşamaya değer, değmeli ki, tırtıl kelebek olmak için tüm hayatını buna adar. Kelebek mi Tırtıl mı dediğinizde ikisini bir birinden ayıramama nedenimiz,  belkide, tırtılın kelebek olarak aldığı mükafattan ileri geliyor. Tırtıl, uçmak içinmi bunca mücadeleyi veriyor, bir kaç gün daha fazladan yaşamak için mi?  Tırtıl iken güzelleşip tüm renkleri üzerinde taşımak adına kelebek olmaya çalışmak anlatılamaz bir hayat hikayesi olsa gerek.  

İnsanlarda bile bulamayacağımız bir çabadan bahsediyorum, bir gün daha fazladan yaşamak uğruna, kelebek olmak çabasından. Tırtılın yaptıkları ve sonunda hak ettikleri, Kelebek olmak ve rüzgara kendini bırakıp, özgürce doğada dolaşabilme imkanıdır. Bir gün kelebek olmak için, mücadelemizi sürdürmeli hayatta elimizden gelenin fazlasını yapmalıyız. Tırtılın mücadelesini ve mükafatını unutmadan.

İsmail Gül


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Kelebek Olmak” için 8 cevap

 1. DesigneR avatarı
  DesigneR

  ” Bu bir rüyadır. Tırtılın kelebeğe dönüşme rüyası. Bu rüyayı renklerle buluşturup dünya üzerinde rengarenk bir yaşam sürmeye çalışan kelebekler, özgürlüğün tadını çıkarırcasına uçarlar ”

  Bu rüyayı KELEBEKGENTR gerçeğe döndürmek için çalışıyor :)

 2. bARbAR avatarı
  bARbAR

  Emeğine sağlık ismail abi
  | http://www.kelebekforum.com |
  | http://www.kelebek.gen.tr |
  KELEBEKLER ÖZGÜRDÜR

 3. ExeN avatarı

  Tırtılın verdiği mücadele var olma için verdiği mücadele bizde var olanı koruma daha iyiye taşıma mücadelesini vermemiz lazım

 4. DarkeLf avatarı

  ben ce tırtıldakı odeğişim mücadelesi özgürlüne kavuşabilmesi çok kısada olsa özgürçe kanat çıpa bilmek içindir HERŞEY ÖZGÜRLÜK İÇİN …

 5. ArmeDia avatarı
  ArmeDia

  24 saat bile bir Kelebek için özgürlüğünü sığdırabildiği bir süreçtir. 1 saatiniz bile değerini bilin.

 6. MesqeN avatarı

  kelebek olmak zor iş TırtıL oLcan kozada kalcan kelebek olcan uzun iş kestirmeden gideLim kelebek olamayız kozaya degiL Tabuta gireriz cıkarsak topraga gireriz:)

 7. NexT avatarı

  Bazen diyorum insan olup bir ömür mücadele etmektense kelebek olup 1 gün yaşayıp mutlu olmak var :)

 8. Rıdvan BÜYÜKERDİNÇ
  RiDoNe

  Aslına bakarsak kelebeklerin hayatı birgündür. 24 saatlik ömürlerinde istedikleri yere uçmak isterler herşeyi yapmak isterler. Bizim yıllardır yapmaya çalıştığımız şeyleri onlar birgünlerine sığdırmak zorundadırlar. Öyleyse her geçen dakikamızın kıymetini bilelim ve bizim kelebeğimizde burası Kelebek.Gen.TR mizin ömrünü uzatmak bizim elimizde. Siz bizim arkamızda durun ki hep beraber KELEBEK’imizi göklere çıkartalım.

Bir cevap yazın