Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

KLASÖRLERE ÖZEL SİMGELER KOYMAK

Ana Sayfa » internet » Bilgisayar » KLASÖRLERE ÖZEL SİMGELER KOYMAK
KLASÖRLERE ÖZEL SİMGELER KOYMAK

1. Önce masaüstünde, simgesini değiştirmek istediğiniz bir klasör oluşturun. Bunu, masaüstünde bos bir yere sağ fare düğmesine tıklayıp ekrana gelecek mönüden YENİ * KLASÖR komutunu çalıştırarak yapabilirsiniz. Klasörün adini örneğin DENEME yapın.

2. Klasörün içine girin, DOSYA mönüsünden YENİ * METİN BELGESİ komutunu çalıştırın. Oluşturulacak olan yeni metin belgesinin adini DESKTOP.INI yapın.

3. DESKTOP.INI dosyasının üzerine çift tıklayın. NOTEPAD açılacaktır. Belgenin içerisine aşağıdaki satırları aynen yazın

[.ShellClassInfo]

IconFile=C:\WINDOWS\SYSTEM\shell32.dll

IconIndex=41

InfoTip=bu klasör için eğer bir açıklamanız varsa buraya yazabilirsiniz

4. Dosyayı kaydedin ve NOTEPAD uygulamasından çıkın.

5. DOSYA mönüsünden ÇALIŞTIR komutunu çalıştırın. COMMAND yazıp ENTER tuşuna basın. Bir DOS penceresi açılacak. Burada, C:\WINDOWS\DESKTOP klasörüne gelin. Aşağıdaki komut satirini yazın ve ENTER tuşuna basın.

ATTRIB +S DENEME

6. DOS penceresini kapatın, bilgisayarı kapatıp açın, masaüstünde bu klasörün simgesinin şirin yeşil bir ağaca dönüştürüldüğünü göreceksiniz.

Simdi DESKTOP.INI içerisindeki yazdığımız satırlara bakalım. Aslında en önemli satir ikinci satir. Burada, kullanacağımız simgeyi içeren DLL veya ICO dosyasının adresini ayarlamamız gerekiyor. Örneğin C:\WINDOWS klasöründe SİMGE.ICO adında bir simge dosyanız varsa ve klasörün simgesini bu simge dosyası ile değiştirmek istiyorsanız bu satırda

IconFile=C:\WINDOWS\SIMGE.ICO

Yazmanız gerekecektir. Bu durumda alttaki ICONINDEX satırına gerek yoktur. Çünkü bu satir, eğer simgeyi içinde bir çok simge bulunan bir DLL dosyasından alıyorsanız kaçıncı simgenin kullanılacağını Windows’a anlatmak için kullanılmaktadır. ATTRIB komutunu çalıştırdığınız DOS satırında DENEME yerine oluşturmuş olduğunuz klasörün adini yazmanız gerekli.

Internet üzerinde araştırma yaparak isinize yarayacak pek çok beleş simge paketi bulabilirsiniz. Bu simgeleri gönül rahatlığı ile klasörlerinizde kullanabilirsiniz.

KLASÖRLERE ÖZEL SİMGELER KOYMAK - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

FBI26 Aralık 2009

Bunu gerçi bilgisayarda bunları uygulamadanda yapabiliyoruz.. Simgeler kısmından istediğimiz simgeyi seçip ekleyebiliriz. Bir çok seçenek sunulmuştur zaten bizlere.. Güzel bir paylaşım olmuş yinede.. Faydalı olabilir.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi PEM AMBALAJ Kağıt Parayı İcat Eden Kimdi? SONRASI KALIR mirc user taşıma İzmir’de uyutulmadan kalp ameliyatı yapıldı Ayçin İnci

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır