Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kuş Deyip Geçmeyin

Ana Sayfa » Haber » Kuş Deyip Geçmeyin
Kuş Deyip Geçmeyin

“Eminim hepiniz göç eden kazları havada süzülürken görmüş,’V? şeklinde bir formasyonda uçtuklarını fark etmişsinizdir.Bilim adamları araştırmış,’Bu kazlar neden ‘V? şeklinde uçarlar? Sonuçta kazların hiçte kaz kafalı olmadıkları ortaya çıkmış.

‘V? formatında uçarken, kanat çırpan kuş hemen arkasındaki kuş için onu kaldıran hava akımı oluşturuyor. ‘V’ şeklinde uçan kaz grubu, birbirlerinin kanat çırpışlarındaki hava akımını kullanarak, uçuş menzillerini yüzde 71 oranında uzatıyorlar. Yani tek başlarına gidebilecekleri maksimum yolu neredeyse ikiye katlıyorlar.

Bir kaz grubu, ‘V’ grubundan çıktığı anda uçmakta güçlük çekiyor. Çünkü kaldıraçla hava akımının dışına çıkmış oluyor. Bu yüzden tek kalan kaz hemen ‘V’ ye katılıyor ve onun gücünü kullanıyor.

Başta giden ‘V’ lideri yorulduğunda hemen arkaya geçiyor ve arkasındaki lider konumuna geçiyor. Bu değişikliği sürekli yapıyorlar.

Gerideki kuşlar grup yavaşladığında bağırarak öndekileri ikaz ediyorlar. ‘V’ formasyonundaki bir kus hastalanır yada bir avcı tarafından vurulursa, düşen kusa yardim etmek üzere formasyondan iki kaz ayrılıyor ve korumak üzere yanına gidiyor.

Tekrar uçabilene -yada ölümüne- kadar onunla beraber kalıyorlar. Sonra bir başka ‘V’ formasyonuna katılıp, kendi gruplarına ulaşıncaya kadar onlarla beraber uçuyorlar”

Kuş Deyip Geçmeyin - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

DewiLKinG20 Aralık 2009

Kuş beyinLi yani saLak anLamında kuLLanıLır ama göründüğü gibi o kadar da saLak değiLLer.Bende hep merak etmişimdir neden byLe uçuyorLar ? amaçLarını da öğrenmiş oLduk.Tşkr ederim payLaşım için.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

HIV Virüsünün Özellikleri Nelerdir? 3 gram daha az tuz 165 bin hayat kurtarır Forumu sadece erkekler yönetirse.. Alanson, Canlı Yayında Tümer’i Bakın Neden Uyardı! Vücudunu dünya atlasına çevirecek PORSAN ALIŞVERİŞ MERKEZİ

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır