Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

mIRC Script/Scripting Nedir?

Ana Sayfa » internet » IRC » mIRC Script/Scripting Nedir?
mIRC Script/Scripting Nedir?

mIRC Script/Scripting Nedir?

mIRC Script”leri mIRC kodlama tekniği ile yazılmış toplu haldeki dosyalardır. Script”lerin yazılma amacı birden çok olabilir.. Normal mIRC komutlarının hepsini yazmakla zaman kaybetmemek için yada mIRC”ın görünümü değiştirmek amacıyla gibi.. bunun gibi 10″larca örnek verilebilir..

Nerden Nasıl Başlanır ?

Scripting”e başlamadan önce bilmeniz gereken bazı önemli şeyler var. Şimdi aşağıdaki listeyi bir inceleyin.

mIRC 5.91 yada üstü.. Zaman Zeka Basit mIRC Komutları (join,kick,mode,/msg) Bu listede sizde olmayan 1 özellik var ise okumaya devam etmenin çokta bir anlamı yok.

ÖNEMLİ: mIRC Scripting”i götürüsü çoktur getirisi yoktur. Zevk amaçlı yapılır. Script çıkartıp isim yapmak amacıyla başlarsanız belli bir seviyede zorunlu olarak kalırsınız.
ÖNEMLİ2: Eğer bu işe cidden başlıyacaksanız devamlı TXT okumayın. her dersten sonra kendinizde öğrenilen ile birşeyler yapmaya çalışın..

UYARI: Burada anlatılanları yeni bir mIRC üzerinde denerseniz çok daha iyi olur. Eğer script üzerinde deneyip bir şeyi başaramazsanız o konuda karmaşa olabilir.

Alias”lar nedir ? Nasıl kullanılır.. ?

Alias”lar aslında basit olarak script”e yüklenen komutlar gibi tanımlanabilir. yani mesela /lostboy gibi bir komutu yaratmak için bir alias yaratmalısınız. mIRC Editörlerinde Aliases diye bir kısım vardır. mIRC”da Alt + A “ya basın ve karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkmalı..

bp_98170631 _aliasp

Şimdi bir örnek yapalım.. Ilk komutumuz /hehe olacak..

Alias ekranına
/hehe /echo -a iLk aLias”Im.. HeHeHe :)
yazın..

Ilk alias”ımızı girdik..

bp_457373539 _ialiasp2

Artık bir yerde /hehe yazdığınız zaman script otomatikman Echo yapmasını istediğimiz şeyi yazıcak. Şimdi Status Ekranına /hehe yazın.. Aşağıdaki gibi bir olay olduysa bir sonraki ders”e geçin..Yoksa Dersi tekrar okuyun..

bp_96250803 _ilkalias

/Hehe komutmuzu biraz genişletelim..

Şimdi daha öncede oluşturduğumuz /hehe komutunun işlevini biraz değiştireceğiz. Mesela /hehe yazılınca script 1 değilde 2 tane echo mesajı yazsın.. Peki nasıl olacak bu ?

{ } ile satır satır ayırmak

/hehe {
echo -a Hehehe :)
echo -a hahaha :)
}

Yukarıdaki gibi kod girerken her kodun neyi içinde bulundurduğunu bildirmesi için { } kullanılır..

| işareti kullanarak ayırmak

/hehe { echo -a Hehehe :) | echo -a hahaha :) }

Yine { } işaretini kullandık ama bu sadece hehe komutnun neler barındırdığını belirlemek için.. burada | işareti kendisinden önceki komutun bittiğini yeni bir komutun başladığını bildirir..

Sonuç ?

bp_424518003 _ikalias

Buraya Kadar Ne Öğrendik ?

Bir komut yaratmayı , bir komut içine 1″den çok komut yerleştirmeyi

Artık biraz ilerleyelim..

Parametre nedir ?

Paramatreler alias”lara verilen extra bilgilerdir denebilir.. yani mesela /numara 5 komutu verildiği zaman ilk parametre 5 “tir ve script bunu $1 olarak tanımlar.

/numara 5 6 denilseydi ikinci parametrede 6 olurdu ve kullanımı $2 olurdu..

Şimdi bir örnek..

Yeni bir alias olarak şunu yazın /numara { echo -a $$1 }

Şimdi Status”a /numara 5 yazın.. Sonra /numara 6 yazın..

Alias 1. parametre olarak ne verirseniz onu yazar..

$calc ile bir örnek..

/ekle { echo -s $calc( $$1 + $$2 ) }

$calc komutu matematiksel işlemler için kullanılır.. Çokda zor bir kullanımı yok gördüğünüz gibi.. Şimdi /ekle 5 6 yazdığınızda script ekrana 11 yazar. yani verdiğiniz 2 parametreyi toplar.

!Dikkat!

$$1 ile $1 arasındaki fark nedir ? ikiside 1. parametreyi ifade eder AMA $$1″i $1″den ayıran özelliği echo -a $$1 yazıldığı zaman eğer 1. parametre verilmediyse komut çalışmaz ama echo -a $1 verilmiş olsaydı script hata verirdi..

$identify”ların kullanımı..


$identify nedir ?

$identify”lar bir yazının/herhangi birşeyin yerini dinamik olarak tutan yazılardır. Yani $me nickname”iniz olarak geri döner yada $time zaman olarak. Bunlar alias içinde vede daha sonra görülecek olan Remote içinde çok yararlıdır. Şimdi biraz örnek yapalım..

Alias ekranındakileri aynen yazın..

bp_198120876 _aldentify

/bilgi deneme yazın..

Şimdi biraz kodu açıklayalım..

$me = O anda Ayarlı nick olarak döner. $time = O anki saat olarak döner. $timestamp = Saatin Saniyesiz halinin [ ] içine alınmış halidir [21:16] gibi $fulldate = Tam Tarih bilgisi verir (Ingilizce).. $strip = $1 olarak verilen parametredeki bütün Kalın/AltÇizgi/Yan/Renk kodlarını siler, ve öyle geri döner. $upper = $$1 olarak verilen parametrenin bütün harflerini BÜYÜK HARF yapar. $len = $$1″in karakter sayısı olarak geri döner. (Boşluklarda 1 karakter sayılır)

!Önemli!

$identify”lar kendi başına çalışır. Yani ” Ben$me ” yazarsanız hiçbir şey olmaz. Eğer bir yazı ile bir $identify”ı birleştirmek isterseniz $+“yı kullanın. Yani Ben $+ $me gibi..

Input ile ilgili $identify”lar..


User Input nedir ?

User input denilen olay script”i kullanan kişi birşey girdiği zaman devreye giren olaylardır . Identify olayında $? denilen mIRC Input Dialog”u $identify”ı vardır. Bu bölüm onunla ilgili olaylar yer alıyor.

Ilk user input dialog”u

Alias kısmına /yaz /echo -s $$?=”Yazılacak Yazıyı Yazın :)” gibi bir alias ekleyin ve /yaz komutunu verin. Aşağıdaki gibi bir input dialog”u çıkacak.

bp_227804486 _ilkinput

Şimdi o kutuya ne yazarsanız mIRC onu echo”lar. Şimdi biraz daha ilerleyelim.

Alias kısmına /yaz /echo -s $$?=” Bu birinci Satır $crlf Bu ikinci Satır ” gibi bir alias ekleyin ve /yaz komutunu verin. Aşağıdaki gibi bir input dialog”u çıkacak.

bp_99240682 _input2

Değişik tipte Dialog”lar.. ( Daha ileri version )

Diyelim kullanıcıya bir şifre girmesini isteyeceksiniz o zaman ****** görünmesi gerekir şifrenin. Bunun için bir eklenti var mIRC”da Alias kısmına /yaz /echo -s $$?*=” Şifreyi giriniz..”

bp_164913782 _inputsifre

Yada kullanıcıya Evet / Hayır gibi bir Input soracaksınız.. O zamanda $?! gibi bir $identify var. Yine Alias kısmına /yaz /echo -s $$?!=” Tamam mı ? Devam mı ?”

bp_444394682 _input3

Buraya kadar Özet ve Geniş bir Örnek


Bir Özetliyelim..

Artık Alias”ın ne olduğunu , Nasıl bir Alias yaratıldığını , $identify”ların bazılarını , Input $identify”larını biliyoruz. Gerçi bunlar şu anda çok az ama yinede hepsini bir alias altında toplayalım deneme amaçlı.

bp_471468261 _aliatol

/deneme

Artık gerçek scripting”e girme zamanı.. IF(eğer) ELSE(değilse) olayları.. Şu ana kadarki bütün dersleri iyice anladım diyorsanız sonraki ders”e geçin.

mIRC Script/Scripting Nedir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

FBI22 Temmuz 2009

Mirc scripting komutları codelere dökülmüş halidir aslında.Komutlarla uygulanamayan bazı olaylar codelerle rahatlıkla gerçekleştirilebilir.. Tabi tamamen client tabanlıdır:) Code yazmak bir sanattır hocam.. saygılar..

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

irc invex komutu

irc invex komutu 17 Ocak 2011

irc notify kullanımı

irc notify kullanımı 17 Ocak 2011

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Sony personal 3 boyutlu sinema salonu Bilgisayarda Arızalı Donanım Tespit. 18. Lem’a İkizler Burcu: 17 Şubat 2011 Günlük Burç Yorumu Göz çevresi için doğal bakım önerileri Sağlıklı cep telefonu kullanma önerileri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır