Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

OUTLOOK EXPRESS PÜF NOKTALARI

Ana Sayfa » internet » Bilgisayar » OUTLOOK EXPRESS PÜF NOKTALARI
OUTLOOK EXPRESS PÜF NOKTALARI

1-Eğer birden fazla PC kullanıyorsanız Outlook Express’inizi ayarlayarak e-posta’larınızı kopyalayabilir ve kullandığınız diğer PC’den kontrol edebilirsiniz.Bunun için kullandığınız diğer PC’nizin Outlook Express’ini açın ve ‘Araçlar’ kısmından ‘Hesaplar’ sekmesini tıklayın.Buradan özellikleri seçin ve ‘Gelişmiş’ bölümüne gelin. Karşınıza çıkan diyalog kutusundaki iletilerin bir kopyasını sunucuda bırak’ komutunu işaretleyin.

2-Özel günlerde göndereceğiniz e-posta’ların arka planını değiştirebilirsiniz.Bunun için Outlook Express’iniz içerisinde hazır dosyalar bulabilirsiniz.Outlook Express’inizin ileti’ kısmına tıklayın.Buradan ‘Yeni iletide kullanılacak’ sekmesine gelin.Buradan istediğiniz grafik örneğini kullanabilirsiniz.

3-Herhangi bir web sayfasını istediğiniz kişiye e-posta yoluyla gönderebilirsiniz.Web sayfası hakkında istediğiniz bilgiyi aktarabilir veya herhangi bir bilgiyi bu yolla aktarabilirsiniz.Bunu gerçekleştirebilmek için e-posta’nızı gönderirken ileti’ kısmından ‘Yeni iletide kullanılacak’ kısmına gelin.Buradan ‘Web sayfası’ na girin ve göndermek istediğiniz web adresinin URL’ini yazın ve gönderin.Bu sayede gönderdiğiniz Web sayfası adresi yerine Web sayfasını tümü ile bir e-posta olarak göndermiş olacaksınız.

4- OUTLOOK Express’inizde istemediğiniz kişilerden veya istemediğiniz web sitelerinden gelen e-posta’ları ya da haberleri bloke edip size ulaşmasını önleyebilirsiniz.Bunun için oluşturacağınız ‘Engellenen gönderenler listesi’nden yararlanabilirsiniz,istenmeyen kişi ya da kuruluş adreslerini bu listeye kaydetmeniz yeterli.Böylelikle istenmeyen adreslerden gelen e-postalar Outlook Express’inizin ‘Gelen Kutusu’ na değil,otomatik olarak ‘Silinmiş Öğeler’e gidecektir, istediğiniz taktirde buradanda bakabilirsiniz.Outlook Express’inizin ‘Araçlar’ kısmını seçin ve buradan da ileti Kuralları’nı işaretleyin. ‘Engellenen gönderenler listesi’ni tıklayın ve ‘Ekle’ bölümünden bu listeye size ulaşmasını istemediğiniz kişinin ya da kuruluşun e-posta adresini yazın ve Tamam’ı tıklayıp çıkın.

5-GÖNDERDİĞİNİZ e-posta’larda seçmiş olduğunuz arka plan görünümleri başlangıç olarak sizin için yeterli olacaktır.Fakat yeterli olmadığı taktirde kendi istediğiniz bir arka planı oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.Bunu yapmak için Outlook Express’inizin ‘Araçlar’ kısmından ‘ Seçenekler’ i seçin. Karşınıza çıkacak olan diyalog kutusundan ‘Oluştur’ sekmesini tıklayın.Ve buradan da ‘Yeni Oluştur’u seçin.Daha sonra ileti örneği sihirbazını takip ederek işleme devam edebilirsiniz.

6-OUTLOOK Express’inizi açmadan e-posta’larınızı gönderebilirsiniz. Bunun için ‘Start’ menüsünden ‘çalıştır’a gelin ve karşınıza çıkan diyalog kutusuna ‘mail to’ yazıp ‘Enter’a basın.Karşınıza yeni ileti oluşturabileceğiniz diyalog kutusu çıkacaktır.Buraya sizinde bildiğiniz gibi sadece postayı göndereceğiniz kişinin e-posta adresini yazmanız yeterli olacaktır.Böylece Outlook Express’inizi açmadan e-posta yollayabilirsiniz.

7-E-POSTA yoluyla göndereceğiniz resmi yazı veya şirket içi yazışmalarda olsun ya da arkadaşınıza göndereceğiniz e-posta’larınız da yazılarınızın,Outlook Express tarafından kontrol edilip size bildirilmesini istiyorsanız; ‘Araçlar’ menüsünden ‘Seçenekler’e girin. Buradan da ‘Yazı denetimi’ kısmını seçin.Daha sonra karşınızdaki pencereden ‘Göndermeden önce her zaman yazım denetimi uygula’ seçeneğini işaretleyin. Ve ‘Uygula’ seçeneğini tıklayın.Bu sayede yazılarınızdaki bazı yanlışlıkları bu seçenek sayesinde düzeltebilirsiniz.

8-GÖNDERDİĞİNİZ e-postaların alıcının eline ulaştığında sizinle olan temas bilgilerini edinmesini istiyorsanız kendinize bir kartvizit oluşturabilirsiniz.Bunun için adres defterinden ‘Dosya’ kısmına girin, ‘Ver’ sekmesinden ‘Kartvizit’ seçeneğini tıklayın.Çeşitli bilgilerinizin örneğin; telefon numaranız,adresiniz,kişisel bilgileriniz,iş yeri numaranız gibi bilgilerinizi içeren bu kartviziti ulaşmasını istediğiniz kişiyi seçtikten sonra kaydedebilirsiniz.

9-BAZI internet servis sağlayıcılar gönderebileceğiniz e-posta hacmini belirli oranda sınırlamış olabilirler.Bu yüzden gönderdiğiniz bazı hacmi aşan büyüklükteki e-postalar size e-posta sunucusu tarafından geri gönderilir.Bu hacmi genişletmek aslında mümkün.Bunun için Outlook Express’inizin ‘Araçlar’ bölümünden ‘Hesaplar’ kısmına tıklayın. ‘Özellikler’ bölümüne gelin ve ‘Gelişmiş’i seçin.Burada karşılaşacağınız diyalog kutusundaki ‘Gönderirken büyüklüğü (Örneğin=60) KB’den fazla olan iletiyi kes’ seçeneğini işaretleyerek istediğiniz dereceye çıkartabilirsiniz.

10-E-POSTA ve internet dışında birçok bilgiyi edinebileceğiniz ve milyonlarca kişinin üyesi olduğu haber gruplarından haberdar değilseniz hemen üye olmanızı tavsiye ederiz.Kapsamlı bir konu yelpazesine sahip olan haber gruplarında ilgilendiğiniz konularla ilgili linkleri indirebilir ve bu linklerden e-posta aracılığı ile bilgi edinebilirsiniz.Bunun için ‘Araçlar’ menüsünden ‘Hesaplar’a girin ve ‘Haberler’ sekmesini tıklayın.Daha sonra karşınıza çıkacak olan İnternet Bağlantı Sihirbazı yardımı ile istediğiniz haber gruplarına üye olabilirsiniz.

11-ADRES defterindeki bilgileri yedeklemek hiçbirimizin kolay kolay aklına gelmeyen bir fikir olsa gerek.Oysa sadece birkaç dakikamızı alacak olan bu işlem oldukça gereklidir.Bu sayede Outlook Express’inizin bozulması ya da formatlanması gibi durumlarda bu bilgiler hazır olarak elinizin altında bulunuyor olacak.Bu işlemi başlatmak için,Outlook Express’inizin ‘Adres Defteri’ nden istediğiniz adresi eleyerek veya hepsini birden seçerek (Ctrl+fare sol tuşu ile) kopyala yaptktan sonra ‘Dosya’ kısmına gelin.Buradan ‘Ver’ sekmesinden ‘Adres Defteri’seçeneğini tıklayın.Karşınıza çıkacak olan diyalog kutusuna bir dosya adı yazıp istediğiniz bir yere kaydedin. Daha sonra kaydettiğiniz yedek dosyasını açın ve içine farenizin sağ tuşuna tıklayarak ‘Yapıştır’ seçeneğini tıklayın.Ve adresleri tek tek kontrol ederek yada tümünü birden yedekleyebilirsiniz.

12-BİRDEN fazla e-posta programınız varsa,bir tanesinin varsayılan olarak atanması gerekmektedir.Outlook Express’i varsayılan e-posta programınız olarak atayabilirsiniz.Bunu yapmak için ‘Araçlar’ menüsünden ‘Seçenekler’i tıklayın.Ve ‘Genel’ kısmına gelin.Buradan ‘Bu uygulama varsayılan Posta denetleyicisidir’ seçeneği ile istediğiniz e-posta programını varsayılan olarak aktarabilirsiniz

13-DAHA önce adres defterimizi kopyaladığımız gibi e-posta dosyalarımızı da kopyalayabiliriz.Her ne kadar Outlook Express bu işlemi standart olarak desteklemese de biz bu işlem için size bir yöntem sunacağız.Sıkıştırmak istediğiniz e-posta’yı seçip ‘Dosya’ bölümünden ‘Klasör’ sekmesine gelin ve ‘Sıkıştır’ seçeneğini tıklayın. Sıkıştırdığınız dosyalar .dbx uzantılı olarak ‘C:\WINDOWS\ApplicationData\Identities\A5B54020-AC95-22D3-B7f6-F07472457922\Microsoft\Outlook Express’ dosyasına kayıt eder.(Not: Bu dosya ismi sizin bilgisayarınızda farklı olabilir) Bu işlem sayesinde Outlook Express’inizde bulunan postaları muhafaza edebilir ve herhangi bir olağan dışı durum karşısında tedbirli olursunuz.

14-E-POSTA’LARINIZI daha hızlı okumak ve kontrol etmek istiyorsanız ve Outlook Express’inizin sizin ‘Gönder\Al’ yapmanızı beklemeden gelen postalarınızı alıp giden postalarınızı da otomatik olarak belirli aralıklarla göndermesini istiyorsanız, size göstereceğimiz yolu dikkatlice takip edin.’Araçlar’ bölümünden ‘Seçenekler’ e gelin. Ardından ‘Genel’ sekmesini tıklayıp, ‘Yeni iletileri (örneğin: 15) dakikada bir gönder ve al’ seçeneğini işaretleyip, ‘Uygula’ komutunu verip Tamam’ı tıklayın.

15-POSTALARINIZI gönderdikten ve aldıktan sonra bağlantınız sürekli olarak devam eder.Siz bu durumdan şikayetçiyseniz eğer ve aynı zamanda telefon faturanızdan da biraz olsun tasarruf etmek istiyorsanız eğer, işte size yararlı bir yöntem. ‘Araçlar’ menüsünden ‘Seçenekler’e girin ve buradan ‘Bağlantı’ sekmesini tıklayın.Buradaki diyalog kutusunda bulunan Posta gönderme ve alma bittiğinde bağlantıyı kes’ komutunu işaretleyin ve ‘Uygula’ butonunu tıklayın.Böylece posta alıcınız gereksiz zamanlarda bağlantıyı kesip size telefon faturanızdan biraz olsun tasarruf ettirecektir.

16-EĞER birden fazla haber grubuna üyeyseniz ve okuyamadığınız ya da okuduğunuz birçok haberin, posta alıcınızda fazladan yer kapladığına inanıyorsanız, bu postaları otomatik olarak silen bir komut işlemi yaratabilirsiniz.’Araçlar’ menüsünden ‘Seçenekler’ kısmına gelin ve ‘Bakım’ bölümünde bulunan ‘Yüklenmiş haber iletilerini (örnek: 5) gün sonra sil’ seçeneğinden istediğiniz tarihi seçip işleminizi sonlandırabilirsiniz.

17-EĞER size önerdiğimiz yöntem ile kullandığınız veya kendi yarattığınız arka plan görüntüleri sizin için yeterli olmuyorsa;size önereceğimiz siteden birçok hazır grafik indirebilirsiniz. www.stationary.org sitesinde değişik kategorilerde binlerce hazır grafik bulabilir ve kolaylıkla Outlook Express’inizde kullanabilirsiniz.

18-EĞER sürekli olarak mesajlaştığınız bir arkadaşınız ya da düzenli olarak haberleştiğiniz bir adres varsa ve her seferinde posta alıcınızı kapatıp açmak zorunda kalıyorsanız göstereceğimiz kısa yol yöntem sayesinde masaüstünüzde bu adreslerin bir kısa yolunu oluşturabilir ve daha pratik bir şekilde posta yollayabilirsiniz.’Masaüstü’ ne gelin ve farenizin sağ tuşuna tıklayın. Buradan ‘Kısayol’ seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan diyalog kutusuna örneğin: ‘mailto:eadiguz@e-kolay.net’ yazdıktan sonra ileri’ butonunu tıklayın ve ardından ekrana gelen kutuya arkadaşınızın ismini yazıp Tamam’ı tıklayın. Böylelikle masaüstünüzde e-posta adresine pratik olarak ulaşabileceğiniz bir kısa yol oluşturmuş olursunuz.

19-BiRDEN çok posta dosyasını herhangi bir adrese iletirken aynı işlemi birkaç kez tekrar etmek yerine, aynı anda birkaç postayı aynı adrese iletebilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için klavyenizin ‘CTRL’ tuşuna basılı tutup ileteceğiniz posta dosyalarının üzerine tıklayıp tek tek seçerek istediğiniz miktarda posta dosyasını seçebilir ve aynı anda istediğiniz adrese iletebilirsiniz.

OUTLOOK EXPRESS PÜF NOKTALARI - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

FBI26 Aralık 2009

Outlook expressinde gizli ve püf noktaları vardır.. Yukarıda bunlar güzelce ve detaylı bişekilde izah edilmiş diyebilriim. Güzel bir bilgilendirme yapılmış.. Böylelikle outlook kullanırken püf noktalarını öğrenmiş olduk..

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Uzun süren baş ağrılarına dikkat! Hislerimle Batan Güneş Gözün tembelleşmesi Ardıç Ağacı Hayvanlar Jiletin icadı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır