Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Peptik ülser için ne gibi ameliyatlar yapılmaktadır ?

Ana Sayfa » Haber » Peptik ülser için ne gibi ameliyatlar yapılmaktadır ?
Peptik ülser için ne gibi ameliyatlar yapılmaktadır ?

Değişik işlemler vardır ve bunların her birinin ayrı özellikleri bu­lunmaktadır. Her biri vakaların % 90?m çok üstünde başarılı ol­maktadır.
1. Midede bulunan bir ülser için «subtotal gastrektomi» yapılmak­tadır. Bu ameliyatta, midenin yaklaşık dörtte üçü alınmakta ve kalan kısım incebağırsak ile birieştiri i enektedir. (Yandaki diyagramlara, bakın).

2. Onikiparmak bağırsağında bulunan bir üi&er (çn çok rastlanan peptik ülserler) için aşağıda gösterilen ameliyatlardan biri yapıl­maktadır.
a. Yukarıda belirtilen bir «subtotal gastrektomi».
b. Bir «vagotomi» yapılmaktadır. Bunda;-«vagus» sinirleri (bunlar mideye asit ifrazatında yardımcı olmaktadır) kesilmekte ve mi­denin yaklaşık yarısı alınmaktadır.
c. Bir «vagotomi» yapılmakta ve bunda midenin ağzı o şekilde de­ğiştirilmektedir ki, alkaline onikiparmak bağırsağından safra yeniden akış temin etmektedir. Bu işlem «piloropiasti» olarak ad­landırılmıştır.
d. Bir «vagotomi» yapılmakta ve mide ile incebağırsak arasında kısaltılan yoldan bir açılış temin edilmektedir. Bu son işlem «gastro-jejunostomi» olarak adlandırılmaktadır.

Peptik ülser için ne gibi ameliyatlar yapılmaktadır ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

FBI19 Haziran 2009

ülseri biliyorumda peptik ülseride duymamıştım..Tedavisi olması güzel. ayrıca tedavilerde %90 oranında başarı göstermeside sevindirici bi olay.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İnternet şifresini paylaşana kötü haber Maden Kazaları ve Meslek Hastalıklarının Azaltılması YALNIZLIĞIN AYRIKOTLARI Oysa dönmedin RADYO ÖĞÜT ŞAHMARAN

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır