Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sarkoidoz

Ana Sayfa » Haber » Sarkoidoz
Sarkoidoz

Sarkoidoz nedir ?
Birçok organlarda, ama özellikle akciğerlerde, dokularda kaba ve . iltihaplı yumruların kendilerini göstermesiyle meydana gelen bir hastalıktır.

Sarkoidoz başka hastalıklarla karıştırılabilir mi ?
Evet. Röntgen filmlerinde bu hastalığın belirtileri vereminkilere çok benzediğinden, bu hastalıkla karıştırıldığı görülmüştür. .Ancak bu hastalığın ilerleyiş safhasındaki belirtileri, vereminkinden bambaşka olmaktadır.

Sarkoidoz ile verem arasındaki en önemli farklar nelerdir ?
a.Tükürükte verem mikrobu bulunmaz.
b.Verem cilt testi negatif sonuç verir.

Sarkoidoz çok kez sakatlıklara sebep olabilir mi ?
Çok kez değil. Bu hastalığa tutulmuş, hattâ had safhada olanların bile büyük çoğunluğu günlük çalışma ve yaşantılarına devam edebilirler. Ancak hastalık büyük ölçüde yara izleri bırakabileceğinden had safhada olanlarda akciğer yetersizliği veya kalp sektesine rastlanabilir.

Sarkoidozun teşhis edilmesi için en iyi yol hangisidir ?
Ulaşılabilinen bir lenf düğümünün biopsisiyle bunun mikroskopta tanınmasıyla tespit olunur. «Kreim» testi olarak adlandırılan bir de cilt testi mevcutsa da bunun için gereken materyal kolay temin edi­lemediği için bu yola şimdilik pek az başvurulmaktadır.

Sarkoidozun önlenmesi ve tedavi metotları var mıdır ?
Hayır, üstelik hastalığın nedeni de bilinmemektedir. Birtakım kor­tizon benzeri ilâçlar bazı hastalarda iyi sonuçlar vermekteyse de, uykuda olan bir veremin canlanmasını önlemek için bunların ga­yet dikkatle hastalara verilmesi gerekmektedir.

Sarkoidoz - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BaRBaR15 Haziran 2009

Bilmediğimiz ne kadar çok şeyler olduğunu böyle böyle öğreniyoruz. Paylaşım için teşekkürler.

FBI15 Haziran 2009

BU tür hastalıklara yakalananlara allah acil şifalar versin..ismi var ama tedavisi şüpheli..

Boz_Bey15 Haziran 2009

Sarkoidoz, vücudunuzdaki hemen hemen bütün organları etkileyebilecek iltihaplı bir hastalıktır, ama çoğunlukla akciğerlerinizden ya da lenf düğümlerinizden başlar. Zaman içinde, karaciğerinizi, cildinizi, kalbinizi, sinir sisteminizi ya da gözlerinizi de etkileyebilir. Bazı kişilerde, nefes darlığı gibi belirli bir organla ilgili belirtiler görülür, ama başkalarında hastalıkla ilgili sadece belirsiz bir hisse neden olabilir ya da hiç bir belirti göstermeyebilir. Her ne kadar herkes sarkoidoza yakalanabilirse de, hastalık özellikle 20 ile 40 yaş arasındaki yetişkinleri etkilemektedir. İskandinav ırkından gelenler ve zenci Amerikalılar özellikle risk altındadırlar. Aslında, zenciler beyazlara oranla üç kat daha fazla risk taşımaktadırlar ve ciddi, müzmin belirtiler göstermeye daha müsaittirler. Sarkoidoz, tıbbi bir gizem olarak kalmaya devam etmektedir, ama hastalığın anormal bir bağışıklık sistemi tepkisinden kaynaklandığına inanılmaktadır. Bu tepkiyi neyin tetiklediği halen bilinmemektedir. Doktorlar, hastalığın çoğunlukla tedavi edilmeden kendi kendine iyileştiğini bilmektedirler – genellikle 24 ila 35 ay içinde. Yine de bazı hastalar belirtileri yaşamları boyunca gösterebilmektedirler. Ve ender vakalarda sarkoidoz ölümcül de olabilir. Eğer sarkoidozun sadece hafif belirtilerini gösteriyorsanız, doktorunuz bekleyip olacakları görme yaklaşımını seçebilir. Daha ciddi vakalar çoğunlukla kortikosteroid ilacı prednizon ile tedavi edilmektedir.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

BHDİZAYN NAZİLLİ WEB TASARIM VE İNTERNET HİZMETLERİ Dağ reyhanı (çok başlı reyhan) Yaralara tatlı tedavi: Bal ATATÜRK DEVRİMLERİ CAN EVKURSPOT KADİR ANIŞ YURDU

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır