Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Şeker hastalığına bağlı barsak rahatsızlıkları

Ana Sayfa » Haber » Şeker hastalığına bağlı barsak rahatsızlıkları
Şeker hastalığına bağlı barsak rahatsızlıkları

Uzun süren şeker hastalığı, midenin ve barsak sisteminin kas etkinliğini denetleyen sinirlerin fonksiyonunda azalmayla sonuçlanabi­lir.

Şeker hastalığına bağlı gastroparezi denilen bir durum ortaya çıkar ve midedeki karıştırma ve itme faaliyetini azaltır. Zaman içinde, mide gevşek bir torbaya benzemeye başlar ve giderek genişler. Periyodik olarak büyük miktarlarda sıvı ve bir, hatta iki gün önce yenmiş, kısmen sindiril­miş yemekleri çıkarabilirsiniz.

Yiyeceklerin mideden barsağa doğru ha­reketlerindeki düzensizlik, şeker hastalığının kontrolünü çok güç hale getirmektedir. Metokiopramid denilen bir ilaç, bu rahatsızlığın tedavisinde zaman zaman etkili  olmaktadır.

Sinir hasarının esas yeri barsaklar olduğunda, barsağm itici hareketi zayıflar. İshal geceleri ortaya çıkma eğilimindedir ve anüs çevresindeki kas halkasının his ve işlevinin zayıflaması nedeniyle uyku sırasında dışkıyı tutamama söz konusu olabilir.

Bir miktar emilim bozukluğu görülebilir, ama bu durum, aynı zamanda ortaya çıkan aşırı bakteri artışının, tropik olmayan sprunun (Barsağın bir takım yiyeceklere örneğin: buğdayın kabuğundaki gliadin isimli proteine karşı allerjik reaksiyon göstermesi sonucu kronik ishal olması hali) ya da pank­reas yetmezliğinin de sonucu olabilir.

Bazı durumlarda, periyodik (her ay 1 hafta gibi) antibiyotik tedavisi, ishali kontrol al­tına alır. Bu, hareketleri zayıflayan ince barsaktaki aşırı bakteri büyümesinin rahatsızlık­tan sorumlu olduğunu düşündürür.

Başka zamanlarda, is­hal, barsağa giden si­nirlerdeki fonksiyon zayıflamasının sonucu olabilir. Zaman za­man, bu durumda klonidin denilen bir ilaç etkili olmaktadır.

Şeker hastalığına bağlı barsak rahatsızlıkları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

FBI16 Haziran 2009

şeker hastalığı diyip geçiyoruz ama göründüğü gibi vücudun her bölümüyle bağlantılı bi hastalık..Bu yüzden dikkatli olmak gerek.

Boz_Bey16 Haziran 2009

İnsanın En Cok Dıkkat etmesı gereken HastaLık seker Hastalıgıdır Arkadaslar Unutmaya Lım kı Aılenızde VArsa seker HastaSı Lutfen Sız de Kan sekerınızı Olçturun Ve Önceden Önlemınızı Alın

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Diyebet Önlenebilir mi?

Diyebet Önlenebilir mi? 07 Kasım 2023

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Ağtabakanın ayrılması Yalnızlığın Öznesiyken Bir fincan kahve İlişkilerde yaş farkı etkisi Yeni Kelebek Türleri Tespit Edildi Kelebek Sohbet Odası

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır