Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Süper gıdalara dikkat!

Ana Sayfa » Haber » Süper gıdalara dikkat!
Süper gıdalara dikkat!

Bilim adamlarına göre antioksidanların fazlası da zarar…

Beslenme uzmanları antioksidan özellik taşıyan gıdaların herkesin diyetinde mutlaka olması gerektiğini savunuyor. Ancak bilim adamlarına göre bu gıdalardan aşırı tüketmek, vücutta antioksidan fazlası yaratıp istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

Mercimekten yaban mersinine, bademden brokoliye kadar birçok gıdayı uzmanlar öve öve bitiremiyor. Bu gıdaların kalp rahatsızlıklarını ve kanseri önleyerek insan ömrünü uzattıkları, hatta cinsel isteği arttırdıkları söyleniyor. Ancak son yapılan araştırmalara göre, bu “süper gıdalar”dan çok fazla tüketmek, vücudun hassas besin dengesini sağlamaya yardımcı olan “pro-oksidan” seviyesini düşürüyor.

Antioksidanlar, kas ve organların yıpranma hızını azaltırken, pro-oksidanlar bu hızı arttırıyor. Vücutta yüksek miktarda antioksidan bulunduğunda bu hassas denge bozulabiliyor ve özellikle yaşlılarda nefes darlığı ve kas fonsiyonlarında azalmaya neden olabiliyor.

Journal of Applied Physiology dergisinde yayımlanan araştırmada görev alan Steven Copp, “İnsanlar, antioksidan ve pro-oksidan dengesinin ne kadar hassas olduğunu fark etmiyor,” diyor. “Hastalara yüksek dozda antioksidan verip bunun yararlı bir etkisi olacağını farz edemezsiniz. Bunu yaparak, farkında olmadan problemin kötüleşmesine bile neden olabilirsiniz. Hastalara daha fazla antioksidan önermeden önce, vücutlarını fizyolojik açıdan iyice incelemek gerekir,” diyerek konunun önemine dikkat çekiyor.

Peki, o zaman ne yememiz gerektiğini nasıl anlayacağız? Ve daha da önemlisi, hangi gıdadan ne kadar yiyeceğiz? Copp’a göre bunun cevabı basit: “Tat alma duyunuz ve iştahınız size ne diyorsa onu yiyin.”

Süper gıdalara dikkat! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Borsada yılın kapanış rekoru Tanısana Hadi! EY ACILARIMIN BAŞKENTİ! Allerjik rinit saman nezlesi Çetinler Pen. A.Ş. EREN AMBALAJ LTD.ŞTİ.

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır