Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Tırtıldan kelebeğe başkalasım

Ana Sayfa » Kelebek Destek » Tırtıldan kelebeğe başkalasım
Tırtıldan kelebeğe başkalasım

Tırtıldan krisalize, krisalizden kelebeğe başkalaşım

Tırtıl hayatta kalır ve tam büyüklüğe erişebilirse, kendini bir yaprağın sapına baş aşağıya asar. Ardından, son kez deri değiştirir ve eski deri hemen sertleşerek krisaliz ismi verilen dayanıklı bir kabuk haline gelir.  Tırtıl krisalizin içerisinde pupaya dönüşür. Tırtılın vücut parçaları, içinde bulunan özel, ön-programlanmış hücreleri besleyen kıvamlı bir sıvıya dönüşür. Bu hücre yığınları, kanatlar, bacaklar ve göz gibi yeni bir yaratığın özelleşmiş vücut kısımlarını oluşturmaya başlar. Bu süreç, oluşacak kelebek türüne göre günler, haftalar, hatta bazen aylar boyunca sürer. Son aşama, başlangıçtaki tırtıl haline hiç benzemeyen kelebeğin krisaliz kabuğunu parçalayarak içinden çıkmasıdır. Artık yumuşamış kabuktan çıkan kelebeğin kanatları henüz ıslak ve buruşuktur. Kanatlar düzelinceye ve içleri kan ile doluncaya kadar kelebeğin beklemesi gerekmektedir. Sürekli kanat çırparak kanatlarını güçlendiren kelebek artık uçmaya ve yeni bir yaşam döngüsüne baştan başlamak için eş aramaya hazırdır.

Her erişkin kelebek, vücut sıcaklığını kontrol etmeye yarayan milyonlarca küçük pullarla kaplıdır. Bu pullar, ayrıca, kolaylıkla döküldüklerinden kelebeğin yırtıcıdan kurtulmasına yararlar. Kelebekler bu pullar sayesinde farklı ve güzel renklere sahiptirler.
Bir kelebeğin vücudu üç kısımdan oluşmaktadır: baş, göğüs (toraks) ve karın (abdomen). Kelebeğin başının üzerinde, nesneleri hissetmek ve koku almak amacıyla kullandığı iki uzun anten vardır. Kelebeklerin iki büyük birleşik gözü vardır. Yani her göz binlerce küçük gözün bir araya gelmesinden oluşmuştur. Bu yapı, kelebeğin aynı anda her yönü görmesini sağlar. Kelebeklerin bir de çiçekli bitkilerin ürettiği enerji-kaynağı şekerli nektarı emebilmelerini sağlayan, pipet gibi kullandıkları, probossis adı verilen ince uzun bir hortumları vardır.

Tırtıldan kelebeğe başkalasım - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

DesigneR15 Haziran 2009

Bir yaşam öyküsü bu olsa gerek.Her canlı gibi kelebekler de ilginç ve bir o kadar da kusursuz özelliklerle donatılmış.

Boz_Bey16 Haziran 2009

Yazan : DesigneR on Haz 15, 2009 | Cevapla

Bir yaşam öyküsü bu olsa gerek.Her canlı gibi kelebekler de ilginç ve bir o kadar da kusursuz özelliklerle donatılmış.

AlıntıDIr …

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Kelebek Giriş

Kelebek Giriş 27 Ocak 2010

Kelebek Bul

Kelebek Bul 27 Ocak 2010

Kelebek in

Kelebek in 27 Ocak 2010

Kelebek Download

Kelebek Download 27 Ocak 2010

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

GEREKSİZ SERVİSLERİN DURDURULMASI Çocuklarda öksürüğün en ‘doğal’ tedavisi… günahsız aşk BUNU SAYMIYORUM AŞK Trafik Işığında Yeni Nesil Teknoloji Vita Bilgisayar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır