Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Turkiye’de E-ticaret Raporu 2009

Ana Sayfa » Haber » Turkiye’de E-ticaret Raporu 2009
Turkiye’de E-ticaret Raporu 2009

e-ticaret 2009 yılında ilk kez 10 milyar TL?yi aştı!

2009 yılı toplamında Türkiye?de e-ticaret hacmi tarihte ilk kez 10 milyar TL sınırını aştı. Rakamlarda iyileşme son aylarda yoğunlaşıyor.

2003 yılında sadece 260 milyon TL seviyesinde olan Türkiye?de e-ticaret hacmi, her yıl yaklaşık ikiye katlanarak büyüme göstermiş ve 2008 yılı sonunda 9 milyar TL seviyesine ulaşmıştı. Global krizin etkisi ile nispeten düşük gerçekleşen 2008 yılının son aylarındaki rakamlar, yıllık bazda 10 milyar TL seviyesine ulaşılmasına engel olmuştu.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan verilere göre, özellikle yılın ikinci yarısındaki toparlanmanın etkisi ile 2009 yılında e-ticaret hacmi yıllık bazda 10 milyar TL seviyesini aşarak 10,3 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Sanal Mimarlar tarafından gerçekleştirilen çalışma, 2009 yılının ilk yarısında kriz nedeniyle baskı altında kalan rakamların, yılın özellikle ikinci yarısında yükseliş yönünde hareket ettiğini ve aylık bazda 1 milyar TL seviyelerine ulaşıldığını gösteriyor.

TL bazında e-ticaret rakamlarını incelerken, enflasyon oranı ve kredi kartlarının genel alışveriş için kullanım hacmindeki artışları da göz önünde tutmak gereklidir. Bu çerçevede, parasal büyüklükler yerine her durum altında oransal bir büyüklük veren, e-ticaretin alışveriş amaçlı toplam kredi kartı kullanımı içindeki payı iyi bir göstergedir.

Bu göstergede, kriz döneminde %5 seviyelerinde gerçekleşen rakamın, 2009 yılının ikinci yarısındaki harekete paralel olarak %6 seviyelerine ulaştığı görülüyor. 2005 ve 2006 yıllarında bu oranın %2 seviyelerinde olması, orta vadede yaşanmış olan ilerlemeyi ortaya koyuyor. Başka bir deyişle, Türk insanı alışverişini her geçen yıl biraz daha e-ticaret yönüne kaydırıyor.

Alışveriş amaçlı kredi kartı kullanımı içinde e-ticaretin payı, Sanal Mimarlar tarafından geliştirilen SM E-ticaret Endeksi ile incelendiğinde, Ocak 2005 tarihinde 100 seviyesinden başlayan endeksin, 2008 yılında 300 seviyesine ulaştığı ve 2009 yılının son aylarında bu seviyeyi de aşarak, yılı 311,54 seviyesinden kapattığı görülüyor.

SM E-ticaret Endeksi, Türkiye?de e-ticaret hacminin, alışveriş amaçlı kredi kartı kullanımı içindeki payına bakıyor ve bu paydaki aylık artış ve azalışları baz alıp, endeks olarak sunuyor. Bu çerçevede endeks, alışverişlerde e-ticarete yönelim konusunda gösterge teşkile diyor.

Turkiye’de E-ticaret Raporu 2009 - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

DeSPeC07 Şubat 2010

evet günümüzde neredeyse herşeyi e-ticaret yoluyla alıyoruz.

RauL14 Şubat 2010

teknoloji cok gelisti meyvelerini veriyor

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Miraç Kandili kutlandı

Miraç Kandili kutlandı 06 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Yamyamların atasözleri Tuba Büyüküstün’ün Uğurlu Gününde Ekranda Hüzün sessizce penceremden içeri girdi ADSL Nasıl Çalışır ? Ümidin mi yoksa sen mi yüreksizsin Komisyon 16 maddeye onay verdi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır