Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türkiye’de Termal Turizm

Ana Sayfa » Haber » Türkiye’de Termal Turizm
Türkiye’de Termal Turizm

termal

termal

Türkiye jeotermal kaynak zenginliği ve potansiyeli açısından Dünyada ilk yedi ülke arasında yer almakta olup, Avrupa’da birinci sıradadır.

 
Ülkemizin termal suları, hem debi ve sıcaklıkları hem de çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleri ile Avrupa’daki termal sulardan daha üstün nitelikler taşımaktadır. Termal sularımız doğal çıkışlı ve bol su verimli, eriyik maden değeri yüksek, kükürt, radon ve tuz bakımından zengindir. Ülkemiz sıcaklıkları 20 ºC’nin üzerinde debileri ise 2?500 lt/sn arasında değişebilen 1500’den fazla kaynağa sahip bulunmaktadır.
Deniz kıyısında bulunan termal kaynaklar turizm çeşitliliği açısından önemli avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca dağcılık ve ormanlık bölgelerinde bulunan termal kaynaklar ise çevre ve doğa kullanımı dolayısıyla farklı çekici unsurlara sahiptir.

Termal turizmin sağladığı olanaklardan bazıları;

* 12 ay turizm yapma imkanı,
* Tesislerde yüksek doluluk oranına ulaşılması,
*Yüksek istihdam oluşturulması,
* Diğer alternatif turizm türleri ile kolay entegrasyon oluşturarak bölgesel dengeli turizm gelişmesinin sağlanması,
* Termal tesislerde insan sağlığını iyileştirici aktiviteler yanı sıra sağlıklı-zinde insan yaratma, eğlence ve dinlenme olanaklarının da bulunması,
* Kür merkezi (tedavi) entegrasyonuna sahip tesislerin maliyetini çabuk geri ödeyen karlı ve rekabet gücüne sahip yatırımlar olmasıdır.
Ülkemizde 46 ilde 190 civarında kaplıca tesisi bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığından termal amacına yönelik olarak (Sağlık Bakanlığınca kür merkezi uygun görülen) turizm yatırım belgesi almış 10 tesisin yatak sayısı 2.461, turizm işletme belgesi almış 30 tesisin yatak sayısı ise 8.562’dir. Yaklaşık olarak 16.000 yatak kapasiteli 156 tesis ise yerel idare tarafından belgelendirilmiştir. Tedavi etkeninin belli dozda, seri halde, düzenli araliklarla, belli sürelerle tekrarlanarak verilmesi ile uygulanan tedavi yöntemidir.

Türkiye’de Termal Turizm - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

FBI19 Aralık 2009

Türkiyede termal turizmin yaygın olarak bulunduğu bölge ege bölgesidir. Bunun nedeni ise ege bölgesinin kırıklı bir yapıya sahip olmasıdır.

DewiLKinG21 Aralık 2009

üLkemizde sadece termaL kaynak değiL bir çok doğaL güzeLLikLer buLunmaktadır.bu da bize fayda sağLar.

DeSPeC31 Ocak 2010

iki yorumda doğru termal turizm tedavi sürecinde bazı hastalıklara iyi geldiği de unutulmamalıdır.

TripataC01 Şubat 2010

termal turizminin göz bebeği olarak sayılan afyonda öğrenciydim ve şimdide yalovanın termal ilçesinde termal tesisi yapıyorum ülkemizdeki termal turizminin ne denli önemli ve büyük olduğu herkes tarafından bilinir. Böylesine önemli bir nimeti değerlendirmek te fayda var.

FeNeRLi03 Şubat 2010

Türkiyede Her Bölgede Termal turizm bulunur ama Ege bölgesi braz daha ağırlıklı oluyor. Diğer bölgelerde bakım olsa onlarda ege bölgesinin seviyesine ulaşır bundan eminim..

RauL14 Şubat 2010

resimden görüldügüne göre cok güzel

SiOuX27 Şubat 2010

GüZeL PayLaşım TşkLer..

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Dönerdeki büyük tehlike ÇAĞLAYAN MATBAA Dizilerde Oynamaya Başlayacağım Dövülmüş Avrat Otu Sonunda windows 8 ONUR YURT

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır