Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Win 7’yi böyle çökertiyorlar!

Ana Sayfa » internet » Bilgisayar » İsletim Sistemi » Win 7’yi böyle çökertiyorlar!
Win 7’yi böyle çökertiyorlar!
Win 7’yi işte böyle çökertiyorlar!

Saldırganların Windows 7 kurulu bilgisayarları mavi ekran bile verdirmeden çökertme sırrı burada.

Microsoft’un Windows 7’yi etkileyen bir tehlikeyi araştırdığı söyleniyor. Register’a göre etkilenen sistemleri kilitlemeyi mümkün kılan güvenlik açığı, mavi ekran ya da görülebilir bir uyarı olmadan sistemin çökertilmesine imkan tanıyor.
Sistem donması, uzaktan özel veri paketleri yollanarak tetiklenebiliyor. Bu NETBIOS başlığındaki bölüm 4 bit ve daha küçük ya da büyük gösterilerek başarılıyor. Dosya ve yazıcı paylaşım ağ protokolü olan SMB yani Server Message Block işte bu şekilde kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabiliyor.
Hizmet reddi prensibine benzer bir şekilde çalışan bu yöntem, SMB protokolünün zayıflığından yararlanıyor.

Firewall fayda etmiyor

Beyaz şapkalı bir hacker ve güvenlik araştırmacısı olan Laurent Gaffié, “Firewall ayarlarınız ne olursa olsun uzaktan IE veya nbns yayın numaralarıyla hiçbir kullanıcı etkileşimi olmadan çökertilebilirsiniz” diyor.
Gaffié daha önce de Microsoft’un SMB uygulamalarının büyük kod çalıştırma riski taşıdığının altını çizmişti. Bu son sorunun ise yüksek tehlike taşıyan kod enjeksiyonu riski taşıdığına dar bir kanıt yok.
Bu hatanın ortaya çıkışı ise Microsoft’un düzenli salı yamasından hemen sonra gerçekleştiği için henüz bir yama söz konusu değil. Ayrıca şimdiye kadar bu yöntemle yaygın bir saldırı da yapılmamış, kullanıcılardan konuyla ilgili şikayet gelmemiş durumda.

Bilgi için: Microsoft

Win 7’yi böyle çökertiyorlar! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

DewiLKinG21 Aralık 2009

Çok iLginçmiş.pek biLgim yoktu bu konuda.TşkrLEr.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Dostları Olmalı İnsanın Kan testi düşükten korur Munzur Efsanesi KÖKSAL GİYİM MAĞAZASI TAKIŞTIR BİJUTERİ Şeytanın seveceği tutarsa

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır