Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yüksek dozda alınan folik asit vitamin tabletleri kanser riskini artırıyor

Ana Sayfa » Haber » Yüksek dozda alınan folik asit vitamin tabletleri kanser riskini artırıyor
Yüksek dozda alınan folik asit vitamin tabletleri kanser riskini artırıyor

Çok sayıda kişi doktor tavsiyesi olmaksızın kanserden korunmak veya vücut direncini artırmak amacıyla bilinçsizce vitamin tabletleri kullanıyor.Ancak, gıdaların bilinçsiz tüketilmesi çeşitli organlarda hasara yol açabileceği gibi kanser başta olmak üzere birçok hastalığın oluşmasına da zemin hazırlayabiliyor. Bu yüzden vitamin takviyelerinin mutlaka hekim bilgisi dahilinde kullanılması gerekiyor. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) iç hastalıkları ve medikal onkoloji uzmanı, kanser epidemiyolojisi bilim uzmanı Prof. Dr. İsmail Çelik, her gün yüksek dozda folik asit (folat) içeren vitamin tableti alan kişilerde, kanser ve kalp damar hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu bildirdi.

Çelik’e göre, mevsiminde yenilen sebze ve meyvelerin gün içerisinde fazla tüketilmesi de yararlı değil. Bu gıdaların aşırı tüketilmesi durumunda, vücut sadece gerekli olan miktarı depoluyor, fazlasını ise atıyor. Bu nedenle doğal yollarla alınan vitamin fazlalığı önemli bir risk taşımıyor. Vitamin tabletlerinin ise ciddi sorunlara yol açabileceğini ifade eden Prof. Dr. Çelik, şu bilgileri verdi: “Bir vitamin tabletinin içinde, normal bir gıdada olması gerekenden çok miktarda vitamin bulunur.

Bir kişi, bir mandalinadan vücudu için o gün gereken miktarda vitamini alabilirken, bir vitamin tableti aldığında kilolarca mandalina yemiş gibi olur. Doğal yolla aldığında vücut bu miktarı atabilirken, tablet olarak alındığında vitaminler aynı ilaç gibi vücuda dağılıyor. Bu sefer de vücutta fazla miktarda biriken vitaminler, yarar değil zarar vermeye başlıyor.” Yiyeceklerden doğal alınan folik asitin kanserden koruyucu etkisi olduğunu vurgulayan Çelik, “Her gün yüksek dozda folik asit içeren vitamin kullanan kişilerde kanser ve kalp damar hastalığı riski yükselmektedir.” dedi. Prof. Dr. İsmail Çelik’in verdiği bilgilere göre, bazı çalışmalarda folik asitin felç ve kalp hastalığı riskini azalttığı ve kalın bağırsak kanserini engelleyici bulguları nedeniyle 1998’den itibaren ABD, Kanada ve Şili’de un, ekmek ve bunun gibi bazı gıdaların içerisine folik asit eklendi. 2009 yılında bu ülkelerde kalın bağırsak ve prostat kanserlerinde yüzde 200’e varan artışlar tespit edildi.

Folik asitin yüksek dozlarının normal hücreler yanında kanser hücrelerinin çoğalmalarını kolaylaştırdıkları ve artırdıkları ortaya çıktı. Norveç’te de folik asit takviyesi alan erkeklerde prostat kanserine yakalanma oranının 3 kat fazla olduğu tespit edildi. Prof. Dr. İsmail Çelik, sadece hamilelerde folik asit takviyesinin verilmesinin uygun olduğunu söyledi.

Yüksek dozda alınan folik asit vitamin tabletleri kanser riskini artırıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

DewiLKinG28 Aralık 2009

Doktor vermediği sürece kuLLanmamak iyi.iLaçLar bazı hastALıkLara iyi geLdiği gibi bazı hastaLıkLarında öncüLüğünü yapıyor.Bir doktor kontroLünde iLaç kuLLanmak daha faydaLı oLur.Hastalıktan kurtuLmak isterken başka bir hastaLığa yakaLanmayalım..

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

ONUR AJANS REKLAMCILIK VE WEB YAZILIM VE TURİZM ACENTASI HİZMETLERİ Bit Otu Maden Kanunu ECE REKLAMCILIK 2010 Ekonomik Toparlanma Yılı Olacak Kelebek Radyo

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır