Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yüksek tansiyon hafıza kaybına sebeb oluyor

Ana Sayfa » Haber » Yüksek tansiyon hafıza kaybına sebeb oluyor
Yüksek tansiyon hafıza kaybına sebeb oluyor

Yüksek tansiyon hafıza kaybına sebeb oluyor

Amerikalı araştırmacılar, yüksek tansiyonu olan kişilerin hafıza problemlerine daha yatkın olduğunu ortaya çıkardı.

Nöroloji isimli tıp dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, araştırmacılar yüksek tansiyonu olan kişilerin hafızayla ilgili problemleri olduğunu ve bunun zihinsel değerin düşüklüğü olarak isimlendirilebileceğini açıkladılar. Bu çalışmanın yüksek kan basıncı ve hafıza problemleri arasındaki ilişkinin incelendiği, bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırma olduğu belirtildi.

Yüksek tansiyonun önlenebildiğini ya da tedavi edilebildğini belirten Alabama Üniversitesi’nden araştırmacılar, bunamanın habercisi olabilen zihinsel değer düşüklüğünü de potansiyel olarak önleyebileceklerini söylediler.

Felç geçirmeyen 45 yaş ve üzerindeki yaklaşık 20 bin kişi üzerinde çalışan araştırmacılar, bu kişilerin yüzde 7’sinden fazlasının hafıza problemlerine sahip olduğunu ve hemen hemen yarısının yüksek tansiyon ilacı kullandığını kaydettiler.

Yüksek tansiyon değerlerinin 14/9 olduğunu belirten araştırmacılar, bu verilerin yüksek tansiyonun zihinsel düşüş için risk faktörü olduğunu, ancak neden-sonuç ilişkisini anlamak için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu da sözlerine eklediler.

Amerikan Kalp Derneği’ne göre Amerika’da her üç kişiden birinde yüksek tansiyon var. Belirti vermediği için, birçok insanın farkında olmadan yüksek tansiyonla yaşadığı belirtiliyor. Araştırmacılar, kontrol altına alınmayan yüksek tansiyonun felç, kalp krizi, kalp ya da böbrek yetmezliğine yol açabileceğini söylediler.

 

Zaman

Yüksek tansiyon hafıza kaybına sebeb oluyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Teşekkür et , Mutlu aşkı yaşa Siyah Noktalar mı? Sigarayı bırakanların vücudundaki değişiklikler Önce dur sonra düşün Çocuk felci sendromu Unrealircd Nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır