Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Zayıflama tabletleri için uyarı

Ana Sayfa » Sağlık » Diyet » Zayıflama tabletleri için uyarı
Zayıflama tabletleri için uyarı

Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği üyesi Dr. Özgür Göknel, şişmanlık gibi herhangi bir sorunun giderilmesi için kullanılacak bitkisel ürünlerde Sağlık Bakanlığının izninin aranması gerektiğini söyledi

 

Farmakognozi ve Fitoterapi Derneği üyesi Dr. Özgür Göknel,vitamin, mineral ya da vücut geliştirici ürünler haricinde, şişmanlık gibi herhangi bir sorunun giderilmesi için kullanılacak bitkisel ürünlerde de Sağlık Bakanlığının izninin aranması gerektiğini söyledi.

Göknel, yaptığı açıklamada, Türkiye’de bitkisel ürünlere, vitamin ve mineral içeren tablet, kapsül ya da toz karışımlara Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının ruhsat, izin ya da satış izni verdiğini hatırlattı.

Bu ürünlerin, faydalı olduğu düşünülen ürünler olduğunu ifade eden Göknel, tüketicilerin bu ürünleri, içeriklerini okuyarak, çeşitli bilgi kaynaklarından vücuttaki pozitif etkilerini araştırarak, ya da doktor, eczacı ve diyetisyen gibi  bir sağlık profesyoneline danışarak kullanabileceğini ifade etti.

VÜCUTTAKİ DOKU KAYBI

Göknel, zayıflama tabletlerinin günümüzde çok fazla suistimal edildiğini belirtti.

İthalat yapan pek çok firmanın, birtakım bitkisel gıda takviyelerini, ”zayıflatır” sloganı ile ya da bunu net bir şekilde ifade edemese de ”kilo kaybı sağlar” gibi cümlelerle pazarladığına dikkati çeken Göknel, ”Vitamin mineral ya da vücut geliştirici ürünler haricinde, şişmanlık gibi herhangi bir sorunun giderilmesi için kullanılacak bitkisel ürünlerde Sağlık Bakanlığının izni aranmalıdır” dedi.

Göknel, şu bilgileri verdi:

”Zayıflama, vücuttaki doku kaybıdır. Herhangi bir metotla vücuttan 4?6 kiloluk bir kitlenin uzaklaştırılması, cerrahi operasyon kadar önemlidir. Plastik cerrahların son derece titiz çalıştığı yağ aldırma operasyonlarında, 4?8 kilogramlık yağ kitlesi alınmakta, bu operasyonun öncesinde ve sonrasında kişi yakından takip edilmektedir.

Bu kadar önemli bir doku kaybı oluşturulurken, bu sırada kullanılan ürünün hiçbir ciddi incelemeden geçirilmemiş olması, vücut için son derece sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Ancak gıda takviyeleri, düşünüldüğü şekilde kilo kaybı oluşturamazlar. Eğer böyle bir kayıp sağlıyorlarsa, o zaman o kayıp böbreklerden, karaciğerden ya da diğer önemli organlardan da olabilir. Bunun olmayacağını kimse garanti edemez.”

TÜRKİYE’DEKİ ZAYIFLAMA TABLETLERİ

Göknel, Türkiye’de birkaç tane Sağlık Bakanlığı onaylı obezite ve obeziteye bağlı ortaya çıkan metabolik sendrom tedavisinde kullanılacak ya da doğrudan zayıflatan bitkisel preparatın bulunduğunu belirtti.

Bu preparatların, Sağlık Bakanlığı onaylı kullanım kılavuzlarında ne için kullanıldığının net bir şekilde yazdığını anlatan Göknel, sentetik kimyasalları içeren zayıflama haplarının ise çok yakın doktor kontrolü dışında  kullanılmasının yasak olduğunu vurguladı.

Bu nedenle doktora muayene olmadan bu ilaçların kullanılmasının ve reçetesiz satılmasının yasak olduğunu belirten Göknel, ”Ancak bu yasağa kimse uymamaktadır” dedi.

 

AA

Zayıflama tabletleri için uyarı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Suyun 7 harikası

Suyun 7 harikası 25 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Atilla İlhan-Emirgan’da Çay Saati 12 Haziran’da Yoklar! Zayıflatan elbise çıktı ESENLİK SİZE Doğru zannettiğimiz 10 diyet efsanesi Vaginal mantar genital mantar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır