Üye Ol: | Giriş | Kayıt | Kayıp Şifre |

You Are Here: Home » IRC » Chat Sohbet

sohbet

sohbet

Karşılıklı iletişimde internet üzerindeki en basit en hızlı yöntem, chat, tüm hayatımıza sirayet etmeye başladı, hatta hayatımızı kapladı bile.

“Chat” için, Türkiye`de kullandığımız kelime karşılığı “sohbet” nekadar türkçe bir kelimede olsa, Chat türkçemize bile yerleşti.

İnternet kafelerden, evlerden, işyerlerinden internete bağlanıp, karşılıklı iletişimde, sohbet, iş veya ihtiyaca binayen, görüşme yapan büyük çoğunluk, sohbet kelimesi yerine, chat kelimesini tercih ediyor. Bunun tek sebebi, içerik olarak, sohbet`in manası, biraz eğlence, biraz mecburiyet dışı bir eylem olmasından ileri geliyor gibi görünüyor. Chat kelimesi ise, biraz daha gizemli, biraz daha albenili olmanın yanında, sohbet ve iletişimin, internet üzerinden yapıldığında, bir anlam bütünlüğüne sahip olmasıdır. Chat, yapmaya gidiyorum, chat`e gel, chat`deyim, gibi tabirleri, alenen her ortamda kullanabiliyorken, sohbet kelimesi ve kullanımı için aynı durum söz konusu değildir.

Chat, Sohbet, Muhabbet, hayatımıza öyle bir yerleşmişki, çoğu telekominikasyon cihazlarında bile, chat servisleri kurulmuş vaziyettedir. Bas konuş, sistemleri chat mantığı ile ortaya çıkmış birer telefonla iletişim şeklidir. Bas konuş özelliği, temelde bir telsiz uygulaması gibi görünsede, telefon ve telefon servisleri arasında yapılıyor olması farklı bir kimliğe ait olduğunu gösteriyor.

Chat için bazı unsurların yerine gelmesi gerekmektedir. Öncelikle chat yapacak karşılıklı iletişim kuracak iki kişiye, bunlar arasında iletişimi sağlayacak bir sisteme ve kullanabilecekleri bir programa veya cihaza ihtiyac vardır. Bu ihtiyaçların karşılanması halinde, 7 den 77 ye, 9 dan 99 a herkes chat yapabilir.

Chat`in geleceği yavaş yavaş belli olmaya başlıyor. Sosyal paylaşım sitelerinin chat programları, zaten büyük bir kitleyi sitelerinde toplamışken, verdikleri hizmetlerlede chat imkanlarınıda sağlamaktadır.

Büyük sermayeli sosyal paylaşım siteleri, amerika patentli projelere ait sosyal paylaşım siteleri, ve dünya üzerindeki birçok irili ufakli sosyal siteler, her nekadar kendi üyelerine hizmet ediyor gibi görünsede, internet dünyasında, chat için hizmet vermektedir.

Düşünsenize, chat sohbet unsurlarının ortadan kalktığını ve insanların sadece mail yoluyla iletişim kurduğunu, uygulamanın sıkıcılığı ve yoruculuğu, insanların zamanla bunlardan da vazgeçmesine neden olacaktır, insanların başka arayışlar peşinde koşması kaçınılmaz olacaktır.

Chat Sohbet dünyasındaki kullanım amaçlarının çokluğu,  chate duyulan ihtiyacı gayet güzel ortaya koymaktadır.

Chatsiz ve Sohbetsiz bir internet sanırım düşünülemez.

Sende Yorumla

Yapmalisin Girildi to post comment.


Copyright © 2010 Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi Telif Hakları tanımlıdır. Site içeriği izinsiz olarak yayınlanamaz.
RSS Abonelik · Mesajlar Yorumlar · Site Tasarım: Wordpress Alt Yapısı Kullanılmıştır. Düzenleme adpfm.ca
KelebekList