Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Başkasına Ait Kredi Kartı Bilgilerini Kullanmak

Ana Sayfa » internet » Bilişim Hukuku » Başkasına Ait Kredi Kartı Bilgilerini Kullanmak
Başkasına Ait Kredi Kartı Bilgilerini Kullanmak

YARGITAY 11. CEZA DAİRESİ E. 2007/849 K. 2009/14539 T. 24.11.2009

MAİL ORDER YOLUYLA SİPARİŞTE BULUNMA ( Başkasının Kredi Kartı Bilgileri İle/Bankanın Ödemeyi Yapmaması Sonucu Kart Sahibinin Zarara Uğramadığı ? Eylemin 765 S.K.?da Yer Alan Bilişim Sistemini Kullanarak Çıkar Sağlama Suçunu Oluşturduğu )

BAŞKASINA AİT KREDİ KARTI BİLGİLERİ İLE ALIŞVERİŞ YAPMA ( Internet Üzerinden/Sanığın Hileli Davranışlarda Bulunmadığı ? Eylemin 765 S.K.?da Yer Alan Bilişim Sistemini Kullanarak Çıkar Sağlama Suçunu Oluşturduğu/5237 S.K.?da Kredi Kartının Kötüye Kullanılmasına Tekabül Ettiği )

BİLİŞİM SİSTEMİNİ KULLANARAK ÇIKAR SAĞLAMA( Sanığın Başkasına Ait Kart Bilgilerini Kullanarak Internet Üzerinden Mail Order Yoluyla Alışveriş Yaptığı/Bankanın Ödeme Yapmaması Sonucu Zararın Oluşmadığı ? 5237 S.K.?da Kredi Kartının Kötüye Kullanılmasına Tekabül Ettiği )/h4>

KREDİ KARTININ KÖTÜYE KULLANILMASI ( Sanığın Başkasına Ait Kart Bilgilerini Kullanarak Internet Üzerinden Mail Order Yoluyla Alışveriş Yaptığı/Bankanın Ödeme Ödeme Yapmaması Sonucu Zararın Oluşmadığı ? Eylemin Nitelikli Dolandırıcılık Olarak Değerlendirilemeyeceği )

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK ( Sanığın Başkasına Ait Kart Bilgilerini Kullanarak Internet Üzerinden Mail Order Yoluyla Alışveriş Yaptığı/Bankanın Ödeme Ödeme Yapmaması Sonucu Zararın Oluşmadığı ? Eylemin Nitelikli Dolandırıcılık Olarak Değerlendirilemeyeceği ) 765/m.525 5237/m.158, 244, 245

ÖZET : Şikayetçiye ait kredi kartı bilgilerini öğrenen sanık, elektronik eşya alım satımı yapan bir şirketin internet sitesine girerek elektronik ortamda ?mail order? yoluyla mal siparişinde bulunmuş ve mail order formlarına başkasına ait kredi kartı bilgilerini yazarak satıcı firmaya, şikayetçinin hesabından ödeme yapılmasını sağlayıp kargoyla gönderilen malları teslim almıştır. Olayın ortaya çıkması üzerine banka; ödedikleri parayı suçun hareket unsuruna muhatap olan şirketin hesabından geri almışlar, bu suretle kredi kartı sahipleri maddi bir zarara uğramamışlardır. Kişilere karşı hileli hareketlerde bulunulmadan, kredi kartları kullanılmadan bilişim sisteminden yararlanılarak kart bilgileri yazılıp mail order yöntemiyle alışveriş yapılarak satıp bedelinin, suçtan zarar gören şikayetçinin kredi kartı hesabından ödenmesinin sağlanması suç tarihinde yürürlükte bulunan bilişim sistemini kullanarak çıkar sağlama suçunu oluşturduğu dikkate alınmalıdır.

Eylemin banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçunu oluşturduğu dikkate alınmadan nitelikli dolandırıcılık olarak ele alınması hukuka aykırıdır.

DAVA : Yapılan duruşmaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin soruşturma neticelerine uygun şekilde oluşan inanç ve takdirine, incelenen dosya içeriğine göre sanık müdafîinin bir sebebe dayanmayan ve yerinde görülmeyen sair temyiz itirazlarının reddine, Ancak;

KARAR :

1-Dolandırıcılık suçu; hileli davranışlarla bir kişinin aldatılıp onun veya bir başkasının zararına, failin kendisine veya bir başkasına yarar sağlaması suretiyle oluşur. Suçun maddi unsurunu oluşturan hareketlerin, gerçek bir kişiye yöneltilmiş olması, onun kandırılarak çıkar sağlanması gerekir. Bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçunda ise, verileri toplayıp yerleştirdikten sonra bunları otomatik işlemlere tabi tutma olanağını veren manyetik sistemler araç olarak kullanılıp gerçek kişiler aldatılarak çıkar sağlanmaktadır. Bankaların etkin işlevi bulunan çek, hesap cüzdanı, dekont gibi maddi varlıklarının kullanılması halinde ise, banka vasıta kılınarak dolandırıcılık suçu oluşacaktır.

Gerçek bir kişiyle karşı karşıya gelmeden, yüz yüze veya telefon, bilgisayar, bilgi geçer gibi bir başka vasıta kullanılarak görüşmeden, konuşmadan, kişilere yönelik hileli davranışlarla aldatılmadan sadece bilişim sistemi kullanılarak doğrudan doğruya çıkar sağlanması halinde ?bilişim sistemine girerek haksız çıkar sağlama suçu?gerçekleşecektir.

Oluş ve kabule göre, şikayetçiye ait kredi kartı bilgilerini öğrenen sanık, elektronik eşya alım satımı yapan bir şirketin internet sitesine girerek elektronik ortamda ?mail order? yoluyla mal siparişinde bulunmuş ve mail order formlarına başkasına ait kredi kartı bilgilerini yazarak satıcı firmaya, şikayetçinin hesabından ödeme yapılmasını sağlayıp kargoyla gönderilen malları teslim almıştır. Olayın ortaya çıkması üzerine banka; ödedikleri parayı suçun hareket unsuruna muhatap olan şirketin hesabından geri almışlar, bu suretle kredi kartı sahipleri maddi bir zarara uğramamışlardır.

Sanıkların, elektronik ortamda veya telefonla alınacak mallar hakkında görülmeleri, ön bilgi almaları hazırlık hareketi olup suç; mail order yöntemiyle başkalarına ait kredi kartı bilgilerinin, mağdur olan satıcılara ulaşması ve buna dayanılarak malların gönderilmesi ile işlenip tamamlanmaktadır. Olayda, bankaların maddi varlığı olan kredi kartları fiziki olarak kullanılmamış, satıcı firma yetkilileri olan gerçek kişilerle görüşülüp bu bilgilerin doğru olduğu, kendilerine veya yakınlarına ait bulunduğu gibi bir takım hileli hareketlerle satıcılar yanıltılmamış olduğundan nitelikli dolandırıcılık suçunun unsurları gerçekleşmemiştir.

Kişilere karşı hileli hareketlerde bulunulmadan, kredi kartları kullanılmadan bilişim sisteminden yararlanılarak kart bilgileri yazılıp mail order yöntemiyle alışveriş yapılarak satıp bedelinin, suçtan zarar gören şikayetçinin kredi kartı hesabından ödenmesinin sağlanması suç tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı TCK.nun 525/b-2 maddesine uygun bilişim sistemini kullanarak çıkar sağlama suçunu oluşturduğu gözetilmeden yazılı şekilde hüküm kurulması,

2-Kabule göre de; Başkasına ait kredi kartının, kart sahibinin rızası dışında kullanılarak yarar sağlanmasının suç tarihinden sonra yürürlüğe giren 5237 sayılı TCK.nun 245/1. maddesine uygun bulunduğu gözetilmeden yazılı şekilde aynı yasanın 158/l-f maddesiyle karşılaştırma yapılarak lehe yasanın belirlenmesi,

SONUÇ : Yasaya aykırı, sanık müdafiinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebeplerden dolayı 5320 Sayılı Yasanın 8/1. maddesi gereğince uygulanması gereken 1412 Sayılı CMUK. nun 321. maddesi uyarınca BOZULMASINA, 24.11.2009 gününde oybirliği ile karar verildi.

Başkasına Ait Kredi Kartı Bilgilerini Kullanmak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Facebook Bilişim Suçları

Facebook Bilişim Suçları 19 Haziran 2011

Bilişim Teknolojileri

Bilişim Teknolojileri 19 Haziran 2011

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Cep Telefonlarının Gizli Kodları Aşk benim mabedimdi SEVDA BAHÇESİ Renkli Ident Ve Host ADIM GİBİ BİLİYORUM Aşkın öğrencisi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır