Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Darknet , Karanlık Ağlar ?ın Amaçları

Ana Sayfa » internet » Darknet , Karanlık Ağlar ?ın Amaçları
Darknet , Karanlık Ağlar ?ın Amaçları

İnternet üzerinde karanlık ağlar olarak adlandırılan ve erişimi pek de kolay olmayan bu ağların amaçlarını bu yazımızda ele alıyoruz.

Darknet adı verilen karanlık ağların amaçlarını hiç merak ettiniz mi? Aramayla bulamayacağınız ve adresini bilmediğiniz bu ağlar, karanlık köşelerde ve gizli bilgi paylaşımı ve dosya paylaşımı için bulunan yerlerde bulunuyor.

Yıllardır var olan bu karanlık internet ardeslerini arama sonuçlarıyla bulmanız mümkün değildir. Bilinmeyen IP adresleri, yani alan adları nedeniyle ulaşma pek mümkün değildir.  Erişime açık olmayan  bu sunucuların amaçları kayıt tutmaktır.

Anti virüs yazılımı üreten firmaların hacker yakalamak için uzun süredir üzerinde çalışmakta olduğu bu takip, saldırıya uğrayan sunucuların takibi ile gerçekleşmektedir. Sadece bazı saldırıya uğramış olan sitelerin izlerini takip etmeyen güvenlik şirketleri, karanlık siteler oluşturarak, hackerların bu sitelere düşmesini bekler.  Güvenlik açıklarını analiz eden bu firmalar, güvenlik açıklarını tespit ederler ve hackerların takip ettiği yolları incelerler.

Hackerler bazen saldırıya geçmek için beklerler. Bilgisayarlar saldırdıkları anda çökertmeyerek uykuda bekletirler ve sadece tek bir komutla bilgisayarınıza yüklenmiş olan bu zararlı yazılımlar sayesinde saldırıya hiç beklemediğiniz bir zamanda saldırıya geçerler. 4 saat gibi oldukça kısa bir sürede zararlı yazılımların hedefi olan savunmasız bilgisayarlar, hackerların sürekli aramaları sonucunda ele geçirilirler.

Zararlı yazılımların yayılım hızını kasıtlı olarak hızını düşürmeye çalışan hackerlar, ele geçirilecek bilgisayarları aramaya devam ederler.

Ancak internet teleskopu adı verilen DDos yani Distributed Denial of Service saldırıları, internet hareket detektörü sayesinde tespit edilir. Birçok farklı IP adresi tarafından gerçekleştirilen bu saldırılar sonucunda saldırıların yapıldığı kaynağın belirlenmesi oldukça zorlaşır.

Dosya paylaşım ağları da karanlık ağlardandır. İnternet üzerinde bulunmayı istemeyen bu ağlar, yasadışı dosya transferi için kullanılırlar. Arkadaşlar arasında CD veya kasetlerin paylaşımı yoluyla, Sneaker net olarak ya da tabanvay olarak adlandırılan ağlar, gizli veri transferini sağlar ve bu da bir karanlık ağ çeşididir.

Halka açık olan ve güvensiz FTP sunucuları, ilk internet tabanlı paylaşım platformları olarak bilinmektedir. Sunucuların P2P?ye dönüşümü, FTP kullanıcılara kanunlar aracılığıyla ceza kesilmesi ve yasadışı veriler tespiti ile oluşmuştur.  Bazı sunucular bu duruma direnç gösterse de, genel olarak yasadışı dosya paylaşımı sağlayan sunucular kapatılmıştır.

Baskı ve ceza sonucunda kapatılan bazı ağlar, P2P yüklenimini artırmış, ve bu alanda karanlık ağlar oluşturulmuştur. Böylece internet üzerinde tespiti oldukça zor olan veri paylaşımı dönemi başlamıştır.

Darknet , Karanlık Ağlar ?ın Amaçları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Hoşgeldin 2021

Hoşgeldin 2021 02 Ocak 2021

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Burun estetiği tarihe karışacak Çocuklar için güvenli internet geliyor Blefarit durumu ve tedavisi Iff Kullanımı 1 ÖZÇELİKKALE MAKİNA SANAYİ SOLUK SOLUGA -1

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır