Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnternet 28 Haziran’da tamamen duracak mı?

Ana Sayfa » internet » İnternet 28 Haziran’da tamamen duracak mı?
İnternet 28 Haziran’da tamamen duracak mı?

Son yıllarda internete bağlanan cep telefonu, bilgisayar ve modem sayısındaki patlama sonsuz gibi görünen okyanusun sonunu getirdi ve mevcut IP adresleri bitti:

İnternete bağlanan her bilgisayar, modem, server ya da akıllı telefonun, kendine özgü bir Internet Protokol (IP) adresi var. 1977 yılında oluşturulan ve bilgisayar dünyasında IPv4 denilen, 4 haneli ikili numaralardan oluşan mevcut Internet Protokolü, o gün için sonsuz gibi görünen 4,3 milyarlık adres kapasitesiyle oluşturulmuştu.

Ancak son yıllarda internete bağlanan cep telefonu, bilgisayar ve modem sayısındaki patlama sonsuz gibi görünen okyanusun sonunu getirdi.  Başta Google olmak üzere birçok internet devi 8 Haziran gününden itibaren yeni oluşturulan tam 128 haneli yeni IP formatı IPv6’li adresleri kullanıma açacak ve 24 saatlik deneme süresi başlayacak.

İnternette, 8 Haziran günü internetin tamamen durabileceği iddiları dolaşırken, Scientific American dergisinin son sayısında yer alan bir habere göre, geçiş sanıldığında çok da sorunsuz olacak.

ESKİ MODELLLER İÇİN YOLUN SONU

Dergiye açıklama yapan “Asia Pacific Network Information Center” baş uzmanı Geoff Huston, çok eski modeller dışında tüm bilgisayar ve cep telefonlarının her iki protokolle de çalışabileceğini belirtirken, eski model DSL ya da kablo modemlerin uyumlu olamayabileceği uyarısı yapıyor. Huston, eski model DSL ya da kablo modem kullanıcılarının, IPv6 protokolüne ulaşmaya çalışırken ya yavaşlık ya da hiç bağlanamama sorunu yaşayabilecekleri uyarısında bulunyor.

Birkaç yıl boyunca internet şirketlerinin her iki protokol formatını da desteklemeye devam etmek zorunda olduklarını kaydeden Huston, “Ancak bir noktada IPv6 bütün internet iletişimine hakim olacak ve herkes ona uymak zorunda olacak.” diye konuşuyor.

İnternet 28 Haziran’da tamamen duracak mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Atatürk’ün Türk Tarihi Hakkındaki Düşünceleri iRC Operserv Komutları yeni bir insan türü keşfedildi Bel fıtığında ‘düşük ayak’ riski Mısır Hükümeti İnterneti Kapattı HTML Dosyalarimin İcine PHP Kodlarını Ekleme

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır