Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sıtmaya Karşı Koyan Genetik Mutasyon

Ana Sayfa » Sağlık » Sağlık Haberleri » Sıtmaya Karşı Koyan Genetik Mutasyon
Sıtmaya Karşı Koyan Genetik Mutasyon

Güneydoğu Asya halklarından bazılarında sıkça görülen bir genetik mutasyonun, insanları sıtmaya karşı koruduğu bildirildi.

Fransa Ulusal Araştırma Merkezi CNRS ve Pasteur enstitüsünün araştırmacıları, bu genetik mutasyonun uzun süre önce ortaya çıktığını ve bunu geçiren halkların ortalama yaşam süresinin yükseldiğini tespit ettiklerini belirtti.

Tayland’ın başkenti Bangkok’taki Mahidol Üniversitesiyle ülkede 8 yıl 3 bin 500 kişi üzerinde ortak yürütülen araştırmanın sonuçlarına göre, bu direnci artıran mutasyon, kişinin kanındaki parazit miktarını azaltıyor.

Science dergisinde yayımlanan araştırma, mutasyonun özellikle Güneydoğu Asya ülkelerinde sıtmaya, beslenme sorunlarına ve çocuklarda doğumda önemli eksiliklere yol açan Plasmodium vivax adlı paraziti azalttığını vurguluyor.

Araştırma, G6PD-Mahidol487A adı verilen mutasyonun glikoz-6-fosfat dehidrogenaz (G6PD) adlı enzimin genini etkilediği ve bu enzimin Güneydoğu Asya’da yaşayanların yüzde 18-25’inde bulunduğunu ortaya koyuyor.

Çalışma, mutasyonun ormansızlaştırma döneminde, sıtma taşıyıcısı sivrisineklerle insanların birbirlerine yakınlaşmasıyla ortaya çıktığını ifade ediyor.

Daha önce Afrika’da yürütülen çalışmalar, başka bir mutasyonun G6PD adlı enzimin genini etkileyip Afrika’da sıtma taşıyıcısı Plasmodium falciparum adlı parazite karşı bünyenin direncini artırdığını ortaya koymuştu.

Sıtmaya Karşı Koyan Genetik Mutasyon - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

FBI17 Aralık 2009

İlginç bi olaymış.. Gerçi şuanda türkiyede sıtyma hasdtalığının görüldüğü kesimler bataklık kenarı olan kesimlerdir.. yani pirincin ekiminin yapıldıgı yerlerdir.

DewiLKinG17 Aralık 2009

Gerçekten de çok iLginç.Her geçen gün farklı farklı şeyLerLe karşıLaşıyoruz.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi VİDEO CD’LERİ KOPYALAMAK Türkan Şoray’dan Sevişme Sahnelerine Destek Twitter’ın Kurucusu Gezi Parkı Eylemlerine Destek Verdi Bodapa Boya Ve Yapı Malzemeleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti. Diyarbakırdaki cami çeşitleri Gittin Sende Tüm Gidenler Gibi ..

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır